Węgry. Tibor Navracsics: Porozumienie z Komisją Europejską możliwe jeszcze w tym roku

Świat
Węgry. Tibor Navracsics: Porozumienie z Komisją Europejską możliwe jeszcze w tym roku
European People's Party/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Wiktor Orban

Minister rozwoju regionalnego i funduszy europejskich Tibor Navracsics stwierdził, że istnieje duża szansa, aby ​​do końca 2022 roku rząd Węgier osiągnął porozumienie z Komisją Europejską. - W ten sposób będziemy mieli uzyskać dostęp funduszy, które pozwolą nam się rozwijać - przekazał. Dodał, że Węgry są jednym z najefektywniejszych krajów pod kątem wykorzystywania środków unijnych.

Jak przekazał Tibor Navracsics na spotkaniu burmistrzów i urzędników w Siófok, Komisja Europejska może zdecydować w sprawie Węgier w drugiej połowie listopada 2022 roku.

 

- Wówczas fundusze mogą być dostępne dla rządu już w przyszłym roku - powiedział minister. Dodał, że rozmowy z Unią na dobrej drodze.

 

Navracsics zauważył, że Węgry wykorzystują bardzo efektownie środki unijne. - Osiągamy wynik 80 proc. według ram finansowych na lata 2014-2020, podczas gdy średnia unijna efektywności to 71 proc. - przekazał.

Węgry starają się o odblokowanie 5,8 mld euro z Funduszu Odbudowy

Jak przekazał minister porozumienie z Komisją Europejską pozwoli rządowi w Budapeszcie uzyskać dostęp m.in. do zasobów, które są  ważne dla rozwój południowych Węgier.

 

- W tym regionie można by wykorzystać te pieniądze, aby zaradzić nadmiernemu obciążeniu spowodowanemu turystyką i rozwiązać wynikające z tego problemy - wyjaśnił minister. Według Navracsicsa celem wykorzystania środków wspólnotowych i krajowych jest uczynienie Węgier jednym z kilku najbardziej przyjaznych do życia krajów w UE do 2030 roku.

 

ZOBACZ: KE pozwała Węgry do TSUE w związku z naruszeniem praw osób LGBTIQ i ceny benzyny

 

Węgry starają się o odblokowanie 5,8 mld euro z Funduszu Odbudowy. We wrześniu KE zasugerowała Radzie Unii Europejskiej wszczęcie mechanizmu warunkowości w stosunku do Budapesztu. Oznaczałoby to zawieszenie 7,5 mld euro z Funduszu Spójności ze względu na obawy dotyczące praworządności i w celu ochrony unijnego budżetu.

 

 

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie