Olsztyn: Powstanie "amerykański" cmentarz. Władze proponują jednakowe nagrobki dla wszystkich

Polska
Olsztyn: Powstanie "amerykański" cmentarz. Władze proponują jednakowe nagrobki dla wszystkich
Wikimedia Commons/Túrelio
Cmentarz w USA - niedługo podobnie ma też wyglądać nekropolia w Olsztynie

Identyczne nagrobki dla wszystkich - z taką propozycją wyszedł do mieszkańców Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. Miasto znalazło już wykonawcę i przedstawiło zasady pochówku na nekropolii w stylu "amerykańskim". - Mamy już dość pstrokacizny na cmentarzach. Oczekujemy bardziej uporządkowanej przestrzeni - stwierdził Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych.

Jak informuje "Gazeta Olsztyńska", inwestycja w nowe miejsca pochówków w stylu "amerykańskim" była przez ZCK planowana od dłuższego czasu. 

 

- Docelowo na cmentarzu Dywity, w jego reprezentacyjnej części od strony wschodniej, powstaną trzy nowe kwatery przeznaczone na pochówki urnowe. Prochy zmarłych będą chowane pod znormalizowanymi nagrobkami, więc forma takiej kwatery będzie nawiązywała do amerykańskich cmentarzy wojennych - mówił w rozmowie z dziennikiem Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

"Oczekujemy uporządkowanej przestrzeni"

Zdaniem Zbigniewa Kota, będzie to elegancka i reprezentatywna część cmentarza. - Nagrobki będą miały formę poduszek, a rozszerzająca się podstawa płyty nagrobnej będzie pozwalała na postawienie np. znicza - powiedział. 

 

ZOBACZ: Warszawa: Ukrainiec ukradł karawan pogrzebowy. Miał cztery promile

 

- Myślę, że powoli wszyscy będziemy zmierzać w kierunku minimalizmu. Do takiego rozwiązania już dawno przekonali się mieszkańcy Niemiec czy krajów skandynawskich. Myślę, że już mamy dość pstrokacizny na cmentarzach, a oczekujemy bardziej uporządkowanej przestrzeni - dodał dyrektor.

Ile to będzie kosztować?

Poza wymienionymi przez dyrektora Kota walorami estetycznymi, "amerykańska" nekropolia ma być także odpowiedzią na problemy obecnych czasów, tj. drożejące ceny usług oraz materiałów. 

 

"Koszt nagrobków będzie gwarantowany, ustalony w wyniku postępowania na wybór wykonawcy, który będzie miał możliwość w uzgodnieniu z zamawiającym waloryzować cenę w związku z inflacją. Nagrobki o wymiarach metr na metr będą kosztować: czarny - 5 250 złotych, szary i brązowy - 4 400 złotych; nagrobki o wymiarach 0,6 metra na 0,6 metra: czarny - 3 600 złotych, szary i brązowy - 2 600 złotych" - podają lokalne media.

 

W przyszłości ceny mogą ulec zmianie ze względu na inflację czy zmiany cen materiałów.

Żadnych roślin czy zabudowy. Jedynie murawa

Na "amerykańskiej" nekropolii będą obowiązywały pewne zasady. Miejsca będą przeznaczone pod pogrzeby, co oznacza, że nie będzie możliwości ich wcześniejszej rezerwacji i będą dotyczyły wyłącznie pogrzebów urnowych. Będzie ich 1700 - tyle wynosi średnia roczna liczba pogrzebów na cmentarzu. Zarządca przewiduje jednak, że jeśli rozwiązanie się przyjmie, przestrzeń pod tego typu pochówki będzie rozszerzana.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Jerzego Urbana. Protesty i demonstranci na cmentarzu

 

Dodatkowo w tym miejscu nie będą możliwe żadne nasadzenia czy zabudowy wokół grobów. - Na tych kwaterach zaplanowaliśmy jedynie murawę. Jeśli pojawią się jakiekolwiek kwiaty czy inne elementy, będą usuwane - wyjaśnił Kot.

mst/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie