Pogrzeb Jerzego Urbana. Protesty i demonstranci na cmentarzu

Polska
Pogrzeb Jerzego Urbana. Protesty i demonstranci na cmentarzu
PAP/Tomasz Gzell
Demonstranci na pogrzebie Jerzego Urbana

We wtorek w Warszawie odbył się pogrzeb Jerzego Urbana. Podczas uroczystości przemówił m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na cmentarzu pojawili się też protestujący. "W milczeniu przypominamy ofiary stanu wojennego i komunizmu lat 80-tych, kiedy w rządzie PRL zasiadał Jerzy Urban" - informuje Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć".

We wtorek na warszawskich Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb Jerzego Urbana. Uroczystości rozpoczęły się po godz. 13 w Warszawie. Jerzy Urban został pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Pogrzeb Jerzego Urbana. Demonstranci: Przypominamy ofiary komunizmu

Na cmentarzu pojawili się także demonstranci, którzy uważają, że Urban nie powinien zostać pochowany na Powązkach. Manifestanci mieli ze sobą m.in. wizerunek księdza Popiełuszki i innych ofiar komunistycznego reżimu.


"Jesteśmy na Powązkach Wojskowych, gdzie w milczeniu przypominamy ofiary stanu wojennego i komunizmu lat 80-tych, kiedy w rządzie PRL zasiadał Jerzy Urban, który zostanie dzisiaj pochowany na naszej narodowej nekropolii" - informowało na Twitterze Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć".

 

Wykrzykiwano m.in. "przyszliście pożegnać Goebbelsa", czy "wstyd mordercom". 

 

 

W ceremonii wzięli udział m.in. Aleksander Kwaśniewski, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik, Marian Turski, Olga Lipińska czy Katarzyna Grochola. 

 

Po uroczystości w domu pogrzebowym protestujący prze kilka minut blokowali włożenie urny z prochami do karawanu.

 

Jerzy Urban zmarł 3 października 2022 roku w wieku 89 lat. Pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL w latach 1981-1989. Był jednym z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury.

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie