Ołeksandr Usyk dla Interii: Putin kupuje zachodnich polityków

Polska
Ołeksandr Usyk dla Interii: Putin kupuje zachodnich polityków
Web Summit/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Ołeksandr Usyk

- Wszyscy zachodni politycy, którzy popierają Putina, to kieszonkowe marionetki, zwyczajnie kupione przez niego - powiedział w wywiadzie dla Interii ukraiński bokser Ołeksandr Usyk, mistrz świata wagi ciężkiej organizacji WBA, WBO, IBF I IBO.

Rozmowę z ukraińskim bokserem przeprowadzili redaktor naczelny Interii Piotr Witwicki i dziennikarka Polsat News Natalia Fedorczenko.

 

Ołeksandr Usyk był pytany o słowa byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który stwierdził, że Putin nie miał wyboru i że wojna to 100-procentowa wina samych Ukraińców. 

 

- Wszyscy zachodni politycy, którzy popierają Putina, to kieszonkowe marionetki, zwyczajnie kupione przez niego - odpowiedział. 

Usyk: Zełenski jest szóstym prezydentem Ukrainy, ale dla mnie pierwszym

Ołeksandr Usyk podkreślił, że wzorem polityka, który okazał się uczciwy w momencie próby, jest prezydent Wołodymyr Zełenski. 

 

- Prezydent Zełenski jest szóstym prezydentem Ukrainy, ale dla mnie pierwszym. Pierwszym, który nie zdradził kraju. Nie uciekł i nie zostawił nas - powiedział ukraiński sportowiec. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski dla czeskiej telewizji: Nie ma potrzeby bać się Rosji

 

- Bardzo wiele osób, bardzo wielu Ukraińców nie spodziewało się po naszym prezydencie takich rzeczy. Jego działania wszystkich zjednoczyły. Razem idziemy do zwycięstwa - dodał. 

"Nie można się nie liczyć z jednym z największych w Europie krajów"

Jak przypomniał "nowoczesna, niepodległa Ukraina istnieje od ponad 30 lat i wszystkie te lata o coś walczymy: o wolność, o prawo do samostanowienia, o przekonania i wartości".


- I cały czas nam to utrudniają. Mówią, że jesteśmy nikim, że nie ma takiego kraju, że nie mamy do niczego prawa, że Ukraina to sztuczny, wymyślony twór. Co jest oczywiście bzdurą. Ale nawet gdyby tak było, gdyby nas "wymyślono", to istniejemy, jesteśmy. Jest nas ponad 40 milionów, nie można się nie liczyć z jednym z największych w Europie krajów. Jestem dumny ze wszystkiego, co osiągnął mój kraj, jestem dumny z Ukraińców. To zaszczyt być Ukraińcem - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Kijowie przerwy w dostawie prądu większe, niż zakładano

 

Usyk mówił też o Rosjanach, którzy splądrowali jego dom pod Kijowem. "Okupanci weszli do budynku i się tam rządzili. Widzisz takiego człowieka, który niszczy dorobek twojego życia, który kładzie się do łóżka, w którym śpią twoje dzieci, potem rabuje wszystko, co wpadnie mu w ręce. Jak w takich chwilach powstrzymać się od słów: nienawidzę!"? - pytali dziennikarze.

 

- Wiecie co, moja żona mówi: nie żałuj im, może to jedyna okazja, żeby pomieszkali w normalnych warunkach. I ma rację. Sam bardzo przeżyłem ich najazd na nasz dom. Okupanci tam się panoszyli, zniszczyli wszystko wokół, pozostawili po sobie potworny bałagan. Najbardziej mi było szkoda huśtawek, które robiłem z synami, posadzonych przez nas drzew. Ale mam dla nich odpowiedź: odbuduję wszystko i zrobię to dwa razy lepiej i dwa razy więcej i dla domu i dla kraju.

 

Ołeksandr Usyk w wywiadzie mówił także o walce z Tysonem Fury’m, swojej rodzinie, bokserskich idolach. 

 

Całą rozmowę przeczytasz tutaj.

 

arż/ml / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie