Kaczyński: Jeśli sytuacja się zaostrzy, to na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie mur

Polska
Kaczyński: Jeśli sytuacja się zaostrzy, to na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie mur
Tomasz Waszczuk/PAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Olsztyn. Był pytany m.in. o budowę tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. - Jeśli sytuacja się zaostrzy, powstanie tu mur taki jak na granicy polsko-białoruskiej, może nawet silniejszy - powiedział prezes PiS.

- Krótko mówiąc, musimy się bronić. W tej chwili do obwodu przylatują ludzie z Bliskiego Wschodu i jest bardzo poważne niebezpieczeństwo, że będą wykorzystywani tak, jak to się działo na granicy polsko-białoruskiej. Te decyzje muszą być podjęte, bo jest wojna i ona może być prowadzona bardzo różnymi metodami - dodał Kaczyński. 

Więcej wojsk na Warmii i Mazurach?

Prezes PiS został zapytany także o zwiększenie liczebności wojsk stacjonujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, które sąsiaduje z obwodem kaliningradzkim. 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński w Puławach: Samorządy łaski nie robią

 

- To jest takie miejsce, które trzeba określić jako strategiczne. W tej chwili siły rosyjskie w okręgu królewieckim, czy też kaliningradzkim, to już jak kto woli, są bardzo zmniejszone, bo przerzucono je w dużej części, w dwóch trzecich podobno, niektórzy mówią, że nawet w 80 procentach, na front ukraiński - stwierdził. 

Budowa zapory na granicy z Rosją

Tymczasowa zapora z drutu kolczastego o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów ma powstać na całej długości granicy z Rosją (niespełna 200 km - red.). Zainstalowane mają być też urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

 

Budowa rozpoczęła się w ubiegłą środę w gminie Gołdap i według zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej ma zająć miesiąc. 

arż/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie