Sejm podjął decyzję w sprawie "Lex Czarnek 2.0"

Polska
Sejm podjął decyzję w sprawie "Lex Czarnek 2.0"
PAP/Tomasz Gzell
Sejm podjął decyzję ws. "Lex Czarnek 2.0"

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe zwaną "Lex Czarnek 2.0". Projekt został zgłoszony przez grupę posłów PiS. Uchwalono go minimalną większością głosów. Przeciwko zmianom, jako jedyny z klubu PiS, zagłosował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Za" głosowało 230 posłów, "przeciw" było 220, a czterech wstrzymało się od głosu. Na liście posłów, którzy głosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji znalazł się - jako jedyny z klubu PiS - Zbigniew Ziobro. 

 

Przyjęta w piątek poprawka przewiduje, że decydująca opinia kuratora oświaty nie będzie wymagana w przypadku zajęć, które będzie organizował i prowadził w szkołach Polski Czerwony Krzyż.

 

 

Jednocześnie odrzucono ponad 20 poprawek zaproponowanych przez opozycję.

 

Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy Prawo oświatowe jest efektem procedowania dwóch projektów - poselskiego i prezydenckiego.

Odrzucono poprawkę Koalicji Obywatelskiej 

Podczas prac nad projektem, 26 i 27 października sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zdecydowała, że to projekt poselski będzie miał charakter wiodący i to jego zapisy dotyczące działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach znalazły się w wersji projektu, którą przyjęła komisja edukacji. 

 

Poprawka KO, która wskazywała, że to zapisy z projektu prezydenckiego miały pojawić się w przyjętym przez komisję projekcie, została odrzucona. Projekt prezydencki dotyczył wyłącznie zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. 

 

W projekcie poselskim znalazły się zasady prowadzenia działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. Zapisano w nim też przepisy dotyczące zwiększenia nadzoru pedagogicznego nad szkołami niepublicznymi, zmian w edukacji domowej, a także dotyczące działalności oddziałów przygotowania wojskowego, tworzenia filii szkół artystycznych, powierzania stanowiska dyrektora szkoły lub placówki oraz odwołania dyrektora.

"Lex Czarnek 2.0". Szczegóły ustawy 

W marcu 2022 roku prezydent Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek", czyli pierwszą nowelę ustawy Prawo oświatowe. Przygotowało ją Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt wywołał protesty w środowisku nauczycielskim. 

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: Planujemy obniżenie temperatury w szkołach. W ratuszu już ją obniżyliśmy

 

- Wykonałem wasz apel, wykonałem waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy. Miałem, ale był w niej też szereg rozwiązań, które popierałem i uważam, że powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto - mówił prezydent. Duda zapowiedział stworzenie prezydenckiego projektu w tej sprawie. 

 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe "lex Czarnek 2.0" został złożony przez posłów PiS. Jego głównym założeniem jest wzmocnienie roli kuratora oświaty, który będzie mógł m.in. wstrzymać zajęcia prowadzone przez organizacje społeczne. 

 

Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie na przykład zawieszenie nauczyciela bez wcześniejszego postępowania dyscyplinarnego.

dsk/mst/arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie