Premiera spektaklu "Urodziny". Dzieło na podstawie poezji Piotra Gawła

Kultura
Premiera spektaklu "Urodziny". Dzieło na podstawie poezji Piotra Gawła
Polsat News
Piotr Gaweł

Spektakl "Urodziny" na scenie Teatru Narodowego w Warszawie to premiera debiutu poetyckiego Piotra Gawła - menadżera związanego z największymi polskim mediami. Muzykę napisali dwaj najlepsi pianiści i kompozytorzy - Włodek Pawlik i Michał Lorenc. O spektaklu "Urodziny" opowiedziała Małgorzata Ziętkiewicz w materiale "Wydarzeń".

Tylko Piotr Gaweł mógł zgromadzić na widowni Teatru Narodowego kardynała Kazimierza Nycza i Ninę Terentiew, dyrektor programową telewizji Polsat, ale tym razem nie chłodziło o Piotra Gawła, jednego z najlepszych w Polsce menadżerów związanych z największymi medialnymi firmami oraz "Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia" i "Fundacją Centrum Bożej Opatrzności", ale o Piotra Gawła - poetę. 

 

Zachwycił najlepszych kompozytorów na świecie, takich jak Michał Lorenc - który napisał muzykę do jednego z wierszy zatytułowanego "Modlitwa" - oraz Włodka Pawlika, znakomitego kompozytora i pianistę jazzowego, laureata nagrody Grammy. Włodek Pawlik i jego muzyka towarzyszyli poecie na scenie Teatru Narodowego.

 

- To, że go odkryłem, jest bardzo ważne i cieszę się, że mogę wziąć udział w tym przedsięwzięciu, ciekawa poezja o nas, o dziś, o nas samych - mówił Pawlik. - Naprawdę jest to ciekawe, co Gaweł ma nam do zaproponowania - dodał. 

Poezja "do szuflady"

Gaweł całe życie "pisał do szuflady", mogło być inaczej, ale kiedy w latach 80. na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie cenzor zażądał od debiutującego wtedy poety, by tytuł piosenki "Kolejkowa republika" zamienił na "Kolejkowa Ameryka" i chciał ingerować w tekst - poeta nie posłuchał, za co został zdyskwalifikowany.

 

WIDEO: Poetycki debiut Piotra Gawła. Spektakl "Urodziny" na scenie Teatru Narodowego.

 

 

- Za wolność każdy musiał zapłacić, wolność jest jedną z najważniejszych wartości, a to że dziś mogę zaprezentować twórczość, to wielkie szczęście - powiedział Piotr Gaweł. 

 

- Jestem wdzięczny przyjaciołom, którzy zachęcili mnie do wydania wierszy - mówił Gaweł. - Olbrzymia wdzięczność należy się też Włodkowi Pawlikowi i Michałowi Lorencowi, którzy pisząc muzykę dali kawałek siebie. Dali talent i autorytet, kredyt zaufania i wsparcia - dodał.

laf / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie