Prześladowany libijski poeta i filozof zamieszkał czasowo w Krakowie

Polska
Prześladowany libijski poeta i filozof zamieszkał czasowo w Krakowie
miastoliteratury.pl

Pochodzący z Libii dr Monem Mahjoub jest stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN - oferujących azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć w swojej ojczyźnie. Mahjoub, uciekający przed Bractwem Muzułmańskim, jest siódmym gościem, który w ramach programu otrzymał w Krakowie miejsce do pracy i pomoc finansową.

- Od pięciu lat przenoszę się z miejsca na miejsce. Właściwie tułam się - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie Monem Mahjoub, doktor filozofii, językoznawca, autor ponad 25 książek naukowych z zakresu filozofii, językoznawstwa, historii i polityki.
 
Urodzony w 1963 roku Mahjoub specjalizuje się w językoznawstwie. W pracy zawodowej dużo miejsca poświęcił pochodzeniu języka arabskiego oraz językom lokalnym Afryki Północnej, badał również plemiona berberyjskie w Libii i Maghrebie.
 
"Wyjechałem, gdy pojawili się ekstremiści"
 
- Zawsze mówiłem, pisałem i żyłem zgodnie z własnymi przekonaniami, aż do 2011 roku, gdy w Libii pojawili się ekstremiści, którzy nie pozwolili myśleć inaczej niż oni - opowiadał.
 
W 2012 r. Mahjoub padł ofiarą prześladowań ze strony Bractwa Muzułmańskiego. Wyjechał do Tunezji, skąd też musiał uciekać, gdyż jego książka "Muzułmański manifest antyklerykalny" (o zepsuciu islamu w XX wieku  i zawłaszczeniu tej religii przez kler) wzbudziła kontrowersje na Bliskim Wschodzie.
 
W Krakowie, gdzie pracuje nad kolejną książką,  będzie mieszkał do końca grudnia. Jak powiedział, po zakończeniu stypendium "wyruszy w dalszą drogę".
 
Bezpieczny azyl
 
Sieć ICORN została powołana w 2005 roku z inicjatywy m.in. PEN International, Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek. Siedzibą organizacji jest norweskie Stavanger.
 
Obecnie 68 miast oferuje pisarzom bezpieczny azyl, w tym m.in. Barcelona, Sztokholm, Oslo, Bruksela, Frankfurt, Palma de Mallorca, Meksyk i Kraków. Miasta nie mogą same ubiegać się o uczestnictwo w organizacji, są do niej zapraszane. Kraków jest członkiem sieci od maja 2011 roku. Został zaproszony przez prezes zarządu ICORN Helge Lunde jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, ze względu na swoją historię i tradycję literacką.
 
Od tego czasu Kraków gościł w ramach programu m.in.: Marię Amelie - pisarkę rosyjskiego pochodzenia z Ostii Północnej, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana, Kareema Amera - egipskiego blogera, skazanego na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka oraz Mostafę Zamaninija - pisarza i wydawcę z Iranu .
 
miastoliteratury.pl, polsatnews.pl
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie