Rosja. Były mistrz świata w szachach Anatolij Karpow w śpiączce. Tajemniczy wypadek

Świat
Rosja. Były mistrz świata w szachach Anatolij Karpow w śpiączce. Tajemniczy wypadek
Mateusz Grochocki/East News
Były szachowy mistrz świata Anatolij Karpow

Anatolij Karpow, były mistrz świata w szachach, a obecnie deputowany rosyjskiej Dumy przebywa w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej. Polityk putinowskiej partii Jedna Rosja miał paść ofiarą niewyjaśnionego wypadku, do którego doszło w jego domu. W mediach pojawiają się sprzeczne tezy. Jedna z nich zakłada atak na szachistę, inna natomiast pijaństwo.

Według informacji agencji prasowej RIA Novosti, 71-letni Karpow przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii szpitala im. Nikołaja Sklifosowskiego w Moskwie. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. 

 

Były szachowy mistrz świata znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej. Został w niego wprowadzony po incydencie, którego szczegółowe okoliczności nie są znane. W mediach pojawiają się trzy różne wersje wydarzeń. Opisał je dziennik "Marca".

 

 

Oficjalnie mówi się o tym, że Karpow został znaleziony nieprzytomny w swoim mieszkaniu, po bliżej nieokreślonym wypadku. Taką relację przedstawiła jego córka Sofija. Z kolei Rosyjska Federacja Szachowa przekazała, że były mistrz świata odniósł uraz w wyniku upadku.

Wysoki poziom alkoholu we krwi

Natomiast biznesmen Andriej Kowalew zaproponował inną wersję zdarzeń. Na swoim koncie na Telegramie poinformował, że Karpow został zaatakowany w pobliżu budynku Dumy Państwowej przez nieznanych sprawców.

 

ZOBACZ: Cormac Roth nie żyje. Syn popularnego aktora Tima Rotha przegrał walkę z nowotworem. Miał 25 lat

 

Inaczej sprawę przedstawia telegramowy kanał informacyjny 112. Według ich doniesień, polityk faktycznie miał zostać odnaleziony w pobliżu siedziby izby rosyjskiego parlamentu z urazem mózgowo-czaszkowym i złamaniem biodra, ale stwierdzono u niego wysoki poziom alkoholu we krwi. 

 

Karpow w latach 1975-1985 dzierżył tytuł 12. szachowego mistrza świata, a w latach 1993-1999 był mistrzem federacji FIDE i doprowadził do założenia 46 szkółek szachowych na całym świecie.

jsd / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie