Jacek Sasin: Ziściła się idea budowy elektrowni atomowej przez firmy polskie i koreańskie

Polska
Jacek Sasin: Ziściła się idea budowy elektrowni atomowej przez firmy polskie i koreańskie
Polsat News
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Ziściła się idea budowy elektrowni atomowej przez firmy polskie i koreańskie - powiedział w Seulu Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Sasin zaznaczył, że Polska w ten sposób realizuje nie tylko transformację energetyczną, ale i partnerstwo strategiczne.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w poniedziałek zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.

Sasin: Bezpieczeństwo ma wiele twarzy

- Wydarzenia ostatnich miesięcy. Agresja Rosji na Ukrainę, brutalna wojna pokazała, jak ważne jest bezpieczeństwo państwa. To bezpieczeństwo ma wiele twarzy, ale najważniejsze z tych twarzy to bezpieczeństwo militarne i energetyczne - powiedział na konferencji w Seulu Jacek Sasin. 

 

ZOBACZ: ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dot. rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

 

- W obu tych obszarach współpracujemy z dwoma naszymi strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Republiką Korei - oświadczył minister aktywów państwowych. 

Sasin: Inwestycja będzie wspierana przez oba rządy

- Dzisiaj ziściła się idea budowy elektrowni atomowej przez firmy polskie i koreańskie - zaznaczył wicepremier. Dalej przypomniał, że w przypadku budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, partnerem będzie firma amerykańska. Podkreślił, że w ten sposób Polska nie tylko przeprowadzać będzie transformację energetyczną, ale też realizować strategiczne partnerstwo z Waszyngtonem i Seulem. 

 

- Inwestycja będzie wspierana przez oba rządy. Inwestycja ta będzie realizowana przez dwie duże polskie firmy w tym formę państwową - PGE oraz firmę koreańską - dodał. 

 

 

Sasin zapowiedział, że niebawem inwestycja nabierze wymiaru praktycznego tak, żeby jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni w Wielkopolsce. - Złożyliśmy sobie mocne deklaracje, żeby projekt mógł być realizowany bez zakłóceń - powiedział. 

W Polsce powstaną trzy elektrownie jądrowe

Wicepremier przypomniał, że poza energetyką Warszawa intensywnie współpracuje z Seulem także w wymiarze obronności. Realizowanych jest kilka poważnych kontraktów na zakup broni, która ma "realnie wzmocnić polską armię". - W obu tych obszarach będziemy rozwijać naszą współpracę, przyjaźń i partnerstwo - zapowiedział Sasin.

 

- Polska bardzo intensywnie weszła w okres transformacji energetycznej - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Korea Południowa. Jacek Sasin rozmawiał w Seulu o przeniesieniu produkcji zbrojnej do Polski

 

- Naszą ambicją jest zbudować miks energetyczny w oparciu o czyste źródła energii - zapowiedział wicepremier i dodał, że miks ma opierać się na energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii. 

 

Zgodnie z zapowiedziami energetyka jądrowa ma się stać "drugą, potężną nogą polskiej energetyki". - Mamy w programie rządowym wpisaną budowę dwóch elektrowni jądrowych. Dzięki tym dokumentom, które dzisiaj podpisaliśmy powstanie trzecia. Budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie - powiedział. 

 

ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Komentarz prezesów Zygmunta Solorza i Piotra Woźnego

 

- W najbliższych latach w Polsce powstaną dwie elektrownie jądrowe, a trzecią planujemy - podsumował. 

 

Sasin tłumaczył, że energia z elektrowni atomowych będzie tańsza. - W dobie szalejących cen jest to dobra informacja dla wszystkich Polaków - podkreślił. 

pgo/ap/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie