Straż Graniczna: Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Polska
Straż Graniczna: Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy
Straż Graniczna/Youtube

Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej cudzoziemcom, którzy trafiają do nich z Rosji. Jak informuje Straż Graniczna, białoruscy pogranicznicy przyprowadzają w pobliże granicy osoby, które chcą nielegalnie dostać się do Europy Zachodniej. Na dowód opublikowano nagranie.

Straż Graniczna podaje, że "cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa decydują się na jej nielegalne przekroczenie już w kraju swojego pochodzenia".

Z Rosji przez Białoruś na polską granicę

Polskie służby szczegółowo opisują proceder. Najpierw migranci przylatują do Rosji na podstawie ich wiz, a potem mają organizowany transport na Białoruś. Stamtąd czekają na termin przewiezienia ich w rejon pogranicza. W tym czasie przygotowują niezbędny ekwipunek. 

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. 47 cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski

 

Straż Graniczna podkreśla, że strona białoruska "nieustannie wspiera nielegalnych migrantów, szczególnie w zakresie ułatwiania im pokonywania zabezpieczeń granicznych oraz przewozu w rejon granicy, wzdłuż całego jej odcinka". W tym celu kieruje ich w miejsca dogodne do jej przekroczenia - w rejony rzek granicznych, na tereny podmokłe i bagniste.

 

Polskie służby wskazują, że większość nielegalnych migrantów to obywatele państw afrykańskich oraz azjatyckich. We wrześniu odnotowano obywateli z 34 państw. Byli to przede wszystkim mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat.

Służby białoruskie pomagają migrantom. Nagranie

Nagranie zarejestrowano w środę 26 października na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach. Widać na nim próbę podejścia do rzeki granicznej Świsłocz po stronie białoruskiej.

 

 

Ilu cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski?

Straż Graniczna poinformowała, że w czwartek na terytorium Polski próbowało nielegalnie dostać się 130 osób. Cudzoziemcy m.in. przeprawiali się pontonem przez rzekę Świsłocz.

 

Dzień wcześniej informowano o 73 próbach nielegalnego przekroczenia terytorium Polski. Byli to obywatele m.in. Iranu, Kamerunu, Gwinei i Kongo. Część chciała dostać się do Polski pontonem.

 

pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie