Granica Polsko-Białoruska. Próbowali dostać się do Polski na pontonie

Polska
Granica Polsko-Białoruska. Próbowali dostać się do Polski na pontonie
Twitter/Straż Graniczna

Kilkudziesięciu cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski - podaje Straż Graniczna. Część z nich granicę przekroczyła na pontonie.

Straż Graniczna poinformowała w mediach społecznościowych, że w poniedziałek udało się zatrzymać 59 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski z terytorium Białorusi. Wśród nich są obywatele Republiki Środkowoafrykańskiej, Etiopii, Turcji i Iraku.

 

W sumie 13 osób przedostało się na stronę Polską korzystając z pontonu, na którym przebyli rzekę Świszcz. Sytuacja miała miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Krynkach.

 

Budowa zapory dobiega końca

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca. Wciąż trwają prace na ok. kilometrowym odcinku, a wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca - powiedziała w minioną sobotę PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

 

ZOBACZ: Lubelskie. Demontaż drutu kolczastego na granicy z Białorusią. Odetchną... kajakarze

 

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych. (PAP)

 

mst/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie