Wojna w Ukrainie. Nowy ukraiński dron. "Rekin" wspomoże działanie HIMARS-ów

Świat
Wojna w Ukrainie. Nowy ukraiński dron. "Rekin" wspomoże działanie HIMARS-ów
Twitter/Ukrspecsystems
"Rekiny" pomogą w naprowadzaniu ataków HIMARS-ów

"Rekin" to nowy ukraiński dron bojowy zaprojektowany przez firmę Ukrspecsystems. Sprzęt ma pomóc w kierowaniu atakami rakietami HIMARS. "Po prostu piękny i efektywny" - napisali producenci. Prace nad stworzeniem bezzałogowego statku powietrznego produkcji ukraińskiej ruszyły po ataku Rosji.

"Z dumą prezentujemy naszego nowego drona 'Rekina'" - napisała w mediach społecznościowych ukraińska firma, publikując zdjęcia i filmy nowego sprzętu. 

Producenci podkreślają, że "Rekin" to w pełni ukraiński projekt - od pomysłu do produkcji. Prace nad jego stworzeniem ruszyły po 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja potrzebuje pięciu lat na odbudowę potencjału rakietowego

 

"Rekiny to bezwzględni i niezwykle skuteczni łowcy. Są w stanie wykryć i znaleźć zdobycz z dużej odległości. Ten drapieżnik to doskonały zwiadowca – cichy, szybki i wytrzymały" - podaje producent. 

 

"Rekin" pomoże w atakach HIMARS-ami

Jak podaje portal Euromaidanpress przeznaczony jest do "prowadzenia rozpoznania nawet 60 km za linią frontu". Dron będzie kierował atakami artylerii, w tym HIMARS-ów. 

 

ZOBACZ: Rosja: Propagandysta Anton Krasowski wzywał do topienia dzieci. Został zwieszony

 

Ukraiński dron waży 10 kg. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 1,91 metra. Maksymalnie może osiągnąć prędkość 150 km/h. Dron wyposażony jest w kamerę Full HD z 30-krotnym zoomem optycznym.

 

"Rekin" wzbija się w powietrze za pomocą katapulty, a ląduje przy użyciu spadochronu. Jego maksymalny czas lotu wynosi 2 godziny. Dron zachowuje zdolność operacyjną w temperaturach od -15 do 50 stopni Celsjusza. 

 

dsk/arż / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie