Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Iranu. "Jasne stanowisko" ws. dronów dla Rosji

Polska
Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Iranu. "Jasne stanowisko" ws. dronów dla Rosji
PAP/Paweł Supernak/WikimediaCommons/khamenei.ir
Przywódcy mieli rozmawiać o dostawach dronów dla Rosji

W trakcie telefonicznej rozmowy z prezydentem Islamskiej Republiki Iranu, Andrzej Duda miał przedstawić "bardzo jasne stanowisko" Polski w sprawie doniesień o dostawie dronów dla Rosji. Według władz w Kijowie, w wyniku ataków statków bezzałogowych i rakiet manewruących, w ciągu półtora tygodnia w Ukrainie zginęło ponad 70 osób.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w mediach społecznościowych, że w środę doszło do rozmowy telefonicznej pomiędzy Andrzejem Dudą a Ebrahimem Ra'isim - prezydentem Islamskiej Republiki Iranu.

 

Według oficjalnego komunikatu, przywódcy poruszyli kwestie dwustronne oraz rozmawiali na temat bieżącej sytuacji międzynarodowej.

 

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika jednak, że Duda przedstawił Ra’isiemu "bardzo jasne stanowisko" w sprawie doniesień o sprzedaży dronów bojowych dla Federacji Rosyjskiej.

 

 

"Polska zamierza bardzo aktywnie przeciwdziałać wszelkim zakupom broni przez Rosję" - przekazało w rozmowie z agencją źródło w Kancelarii Prezydenta.

Irańskie drony atakują Ukrainę

Według władz w Kijowie, przez ostatnie półtora tygodnia, w związku z rosyjskimi atakami rakietowymi, w Ukrainie zginęło ponad 70 osób.

 

Do części z tych ataków, którymi celami były najczęściej obiekty cywilnej infrastruktury krytycznej w dużych miastach, takich jak Kijów, Lwów czy Żytomierz, Rosjanie mieli użyć dronów produkcji irańskiej. Korzystali zarówno z maszyn przenoszących pociski rakietowe, jak i tzw. dronów-kamikadze.

 

ZOBACZ: Media: Iran obiecał dostarczyć Rosji kolejne drony i pociski "ziemia-ziemia"

 

Wykorzystanie broni produkcji irańskiej pozwoliło Moskwie zwiększyć skalę ataku w Ukrainie i stawia ukraińską armię w trudnej sytuacji przed zimą, kiedy żołnierze nie mogą skupić się wyłącznie na kontrofensywie, ale również na obronie, w tym obronie przeciwlotniczej obiektów cywilnych na terytorium całego kraju.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie