Belgia. Na nowych paszportach będą widnieć wizerunki postaci z komiksów

Świat
Belgia. Na nowych paszportach będą widnieć wizerunki postaci z komiksów
Ministry of Foreign Affairs Belgium

Od poniedziałku na nowych belgijskich paszportach będą widnieć wizerunki postaci, takich jak Smerfy czy Tintin, stworzonych przez belgijskich rysowników.

- Wprowadzenie nowego paszportu jest dla nas (...) okazją do zwrócenia uwagi na dziewiątą sztukę wyzwoloną, komiks, który jest centralnym elementem naszej kultury i źródłem naszego oddziaływania za granicą - powiedziała minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes.

Lepsza jakość paszportów i honorowanie klejnotów belgijskiej kultury

Dodała, że poprawi się jakość nowych paszportów i zostaną one lepiej zabezpieczone niż dotychczasowe dokumenty, jednak ich koszt nie będzie wyższy.

 

 

Według Wilmes dokumenty będą "rozpoznawalne dzięki oryginalnemu projektowi, który honoruje jeden z klejnotów naszej kultury: bohaterki i bohaterów komiksów". Wśród tych bohaterów znalazł się także Lucky Luke, stworzony przez słynnego rysownika o pseudonimie Morris, czy tytułowe postacie z komiksu "Przygody Blake'a i Mortimera" autorstwa Edgara P. Jacobsa.

Przygody bohaterów powiązane z tematyką podróży

 

Większość wizerunków w nowym paszporcie pochodzi z klasycznych komiksów, takich jak "Spacer po księżycu" opowiadający o przygodach młodego reportera Tintina po raz pierwszy opublikowany w 1954 roku. Jego autorem był rysownik o pseudonimie Herge, jeden z najpopularniejszych twórców XX wieku.

 

Przygody wszystkich postaci ukazanych na stronach nowych belgijskich paszportów są powiązane z tematyką podróży.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie