Katowice: Matka skazana na 25 lat więzienia za zabójstwo dwumiesięcznej córki

Polska
Katowice: Matka skazana na 25 lat więzienia za zabójstwo dwumiesięcznej córki
PAP/Tomasz Wiktor
Agnieszka P. na korytarzu Sądu Apelacyjnego w Katowicach

Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał karę 25 lat pozbawienia wolności dla Agnieszki P. z Dąbrowy Górniczej. Kobieta znęcała się nad dwumiesięczną córką - podawała jej mleko z narkotykami. Dziecko zmarło.

Wyrok w I instancji ogłosił w lutym br. Sąd Okręgowy w Katowicach. Uznał oskarżoną za winną popełnienia dwóch zarzucanych jej czynów: zabójstwa córki oraz znęcania się nad nią ze szczególnym okrucieństwem i podania narkotyków. 

 

Sąd Apelacyjny nie uwzględnił apelacji do tego wyroku. 37-letnia kobieta będzie mogła ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie najwcześniej po 20 latach. Wyrok jest prawomocny.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Zabójstwo 14-letniego Polaka w Gateshead. Rówieśnik ofiary usłyszał zarzuty

 

- Musi pani żyć ze świadomością, że pozbawiła pani córkę życia - powiedział w środę przewodniczący składu orzekającego Michał Marzec. 

Kłótnia matki i jej partnera

11 września 2020 roku do jednego z mieszkań w Dąbrowie Górniczej zostało wezwane pogotowie ratunkowe - mieszkająca tam dwumiesięczna dziewczynka nie dawała oznak życia. 

 

Agnieszka P. w katowickim sądziePAP/Tomasz Wiktor
Agnieszka P. w katowickim sądzie.

 

W trakcie śledztwa ustalono, że na krótko przed śmiercią córki Agnieszki P., pomiędzy kobietą i jej partnerem Grzegorzem W. doszło do kłótni. Mężczyzna zagroził odejściem, jeśli ta się nie "ogarnie". Następnie wyszedł z domu. 

 

Gdy wrócił, kobieta leżała na łóżku. W ręku trzymała butelkę z mlekiem, koniec butelki był włożony w usta dziecka. Do dziewczynki wezwano pogotowie. Później okazało się, że w mleku była amfetamina.

 

ZOBACZ: "Raport": Matka podejrzana o znęcanie się nad córką. Kobiety szuka policja

 

- Z powodu ujawnionych śladów na ciele dziecka o zdarzeniu powiadomiona została policja i prokuratura, a następnie rodzice dziecka zostali zatrzymani. W sprawie wszczęto śledztwo. Jak wynikało z przeprowadzonej sekcji zwłok dziewczynki, przyczyną jej zgonu były doznane urazy głowy oraz zatrucie amfetaminą - podała wówczas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Znęcała się nad córką od jej urodzenia

Według ustaleń śledztwa, matka dziecka znęcała się nad córką od jej urodzenia oraz nie zapewniała dziecku prawidłowej opieki. - Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż w nocy z 10 na 11 września 2020 roku, działając z zamiarem pozbawienia życia, kobieta uderzyła dziecko kilkukrotnie oraz podała mu do spożycia narkotyki, co skutkowało jego zgonem - opisywała rzeczniczka.

 

Przed ogłoszeniem wyroku Agnieszka P. mówiła, że jest niewinna i płakała.

 

- Brakuje mi mojej córki. Tak (jak uznał sąd I instancji - red.) nie było. Wnoszę o złagodzenie kary, ale jestem po prostu niewinna - oświadczyła. 

 

an/map / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie