"Chrystoteki", czyli kościelna alternatywa dla Halloween

Polska
"Chrystoteki", czyli kościelna alternatywa dla Halloween
PxHere/Public Domain

Wraz ze wzrostem popularności Halloween w naszym kraju, pojawiają się kolejne inicjatywy, które mają być alternatywą dla tego amerykańskiego święta. Jednym z takich pomysłów są organizowane przez parafie "chrystoteki", na których młodzi ludzie oprócz zabawy, mogą bliżej zapoznać się z życiorysem świętych.

Od kilku lat na przełomie października i listopada w Polsce ożywa debata na temat obchodzenia Halloween. Amerykańskie święto zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, co nie wszystkim się podoba.

 

Inicjatywy związane z obchodami Halloween negatywnie ocenia chociażby Kościół katolicki. Według duchownych tego typu imprezy mają cechy "kultu szatana", kpią ze śmierci i nie oddają szacunku zmarłym.

Zabawy organizowane przez Kościół

Księża starają się więc znaleźć alternatywy dla halloweenowych imprez. Zamiast zabawy w przebraniu wiedźmy lub kościotrupa proponują wspólne modlitwy, procesje, a nawet organizują własne imprezy nazywane "chrystotekami". Do akcji coraz chętniej przyłączają się również publiczne szkoły i przedszkola.

 

ZOBACZ: "Zagrożenie dla polskiej kultury". Ksiądz o obchodach Halloween

 

21 października takie wydarzenie zorganizowała dla uczniów szkoły podstawowej parafia św. Antoniego w Pieszycach. Lokalne media informowały, że w "parafialnej chrystotece" wzięło udział ponad 80 dzieci.

 

Na parafialnej imprezie można było potańczyć, przebrać się za świętych, a nawet pochwalić się wiedzą na ich temat.

 

 

Na jeszcze inny pomysł wpadł natomiast prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, który 31 października postanowił zorganizować w mieście wydarzenie pod hasłem "Dzień Aniołów. Heaven Wins".

 

Wśród atrakcji, które są planowane tego dnia w mieście są m.in.: "piękne filmy", "wesołe konkursy", "cukrowe obłoczki" czy "aniołkowe malowanie buziek". Oprócz tego ma być także Bieg Aniołów, zabawa z didżejem, fotobudka, słodycze i popcorn.

 

"Zagrożenie dla polskiej kultury"

Ostatnio o świętowaniu Halloween wypowiedział się na TikToku ks. Sebastian Picur. "Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem" - stwierdził duchowny.

 

Rok temu w podobnym tonie wypowiedział się natomiast redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.

 

ZOBACZ: Zakaz zabaw w Halloween w jednym z włoskich regionów

 

- Obchody Halloween są próbą wyparcia tego co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu - stwierdził.

 

- Na te obchody należy spojrzeć jako zagrożenie dla polskiej kultury. Tak jak w przyrodzie pojawiają się inwazyjne gatunki, które wypierają nasze rodzime gatunki - i dlatego są zagrożeniem dla ekosystemu - tak samo obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne dla naszej polskiej tradycji, a wiec podejścia do śmierci przesyconego szacunkiem i chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu - ocenił.

dk/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie