Ksiądz wyznał, co sądzi o katolikach obchodzących Halloween. Burza na TikToku

Polska
Ksiądz wyznał, co sądzi o katolikach obchodzących Halloween. Burza na TikToku
TikTok/ks. Sebastian Picur
Zdaniem ks. Picura organizowanie imprez w Halloween nie jest odpowiednim spędzaniem czasu dla katolika

Znany wśród społeczności TikToka ksiądz Sebastian Picur zasłynął odpowiadaniem młodym internautom za pomocą pomysłowych klipów. Porusza w nich pytania o dylematy moralne i wiarę katolicką. Tym razem duchowny wziął na tapet kwestię coraz popularniejszego w Polsce święta, jakim jest Hallowen. Nie takiej odpowiedzi spodziewali się komentujący.

Kościół katolicki negatywnie ocenia inicjatywy związane z obchodami Halloween, a polscy duchowni starają się znaleźć alternatywy wobec tego wydarzenia.

 

Uważają oni, że tego typu imprezy mają cechy "kultu szatana", kpią ze śmierci i nie oddają szacunku zmarłym. Zamiast tego księża zachęcają do wspólnych modlitw, procesji i uczestnictwa w specjalnych balach na cześć świętych.

 

ZOBACZ: "Zagrożenie dla polskiej kultury". Ksiądz o obchodach Halloween

 

Tym razem do kontrowersyjnej kwestii postanowił się odnieść prowadzący konto społecznościowe w serwisie TikTok ks. Sebastian Picur. Na swoim profilu zebrał już ponad 9 mln polubień, a obserwuje go więcej niż pół miliona fanów.

Halloween a religia. Czy nawzajem się wykluczają?

Wśród pytań, na które duchowny postanowił odpowiedzieć, znalazło się to, czy katolik może w Halloween zorganizować imprezę ze znajomymi. Kapłan z TikToka nie miał wątpliwości, jak powinna się zachować w takiej sytuacji osoba wierząca.

 

"Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. Macie pomysł na alternatywę?" - zakończył pytaniem skierowanym do swoich fanów. Spora część komentujących skrytykowała jednak stanowczą postawę księdza.

 

 

"Ja jestem za frajdą dla dzieci, niech się bawią, cieszą. [...] U mnie dostają pełno słodkości", "Nigdy nie zrozumiem, co jest złego, gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc", "Proszę powiedzieć, które motywy są sprzeczne?", "Ubieranie choinki też nie pochodzi od chrześcijan. To co - przestajemy?", "Wiele zwyczajów i świąt jest zapożyczona z pogańskich świąt", "Trochę tego nie rozumiem - jak najbardziej jestem wierząca, ale co złego jest w przebraniu się na imprezę?" - zastanawiali się zaskoczeni internauci.

Ksiądz Picur: Ateizm to też wiara - w nieistnienie Boga

Ostatni klip księdza Picura na temat Halloween nie jest jedynym, który wzbudził sporo kontrowersji wśród obserwujących jego profil na Tiktoku. Na początku tygodnia odpowiadał w charaktertystycznym dla siebie stylu na pytanie o ateizm, a właściwie - stwierdzenie o nim.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Bój o miejsce na cmentarzu. "To nie jest ksiądz, to materialista"

 

"Ateizm to nie wiara. Bo wiara to atrybut religii. Ja jako ateistka jestem o tym przekonana" - napisała jedna z użytkowniczek serwisu społecznościowego. Duchowny skomentował to w ten sposób: "Ateiści nie mają 100 proc. dowodów na to, że Pan Bóg nie istnieje. WIERZĄ, że Boga nie ma. Ateizm łączy się z wiarą" - odparł na wideo wyświetlonym kilkadziesiąt tysięcy razy.

 

Publikacja zebrała ponad pół tysiąca komentarzy, wśród których dominowały te zarzucające księdzu błąd logiczny w takim rozumowaniu. "Pomylił ksiądz agnostyka z ateizmem", "To wierzący stawiają tezę, że coś jest. I to wierzący mają to udowodnić", "A wy macie 100 procent dowodów?", "A niezbieranie znaczków to hobby" - brzmią najchętniej czytane opinie pod nagraniem.

 

 

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie