Iryna Wereszczuk do Ukraińców: Proszę, nie wracajcie na zimę. Sieci nie przetrwają

Świat
Iryna Wereszczuk do Ukraińców: Proszę, nie wracajcie na zimę. Sieci nie przetrwają
Wikimedia commons/The Presidential Office of Ukraine
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk

Wicepremier Ukrainy, minister ds. Reintegracji Terytoriów Tymczasowo Okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała do swoich rodaków przebywających za granicą, by nie wracali do kraju na zimę. - Widzicie co robi Rosja. Sieci nie przetrwają - powiedziała.

Ostanie ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy uszkodziły ponad 400 obiektów w 16 regionach Ukrainy. Wśród nich są dziesiątki ośrodków energetycznych - poinformowała agencja Ukrinform.

 

Minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow przekazał co prawda, że 18 regionów kraju jest w pełni gotowych na rozpoczęcie sezonu grzewczego, ale wicepremier Wereszczuk odradza powrót Ukraińcom, którzy przebywają za granicą. Według niej ci, którzy mają taką możliwość powinni spędzić najchłodniejsze miesiące poza Ukrainą.

Wereszczuk: Musimy przetrwać zimę

- Proszę, żebyście nie wracali, musimy przeżyć zimę - powiedziała minister. - Niestety sieci nie przetrwają, widzicie, co robi Rosja. Jeśli jest okazja zostać, to spędźcie zimę za granicą - stwierdziła.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: Ograniczono dostawy prądu. Powodem ostatnie ataki Rosji na elektrownie

 

Minister podkreśliła, że Rosja zaczęła terroryzować ludność cywilną, ponieważ nie może walczyć z wojskiem i przegra na polu walki.

 

Ukraina ograniczyła także zużycie energii elektrycznej w całym kraju. To pierwsza taka decyzja od początku rosyjskiej inwazji. Dostawy energii będą ograniczone między 7:00 a 23:00, możliwe są tymczasowe przerwy w dostawie prądu, jeśli mieszkańcy nie zastosują się do rekomendacji dot. ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

msm/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie