Wojna w Ukrainie: Rosjanie walczą o skradzione arbuzy. Owoce pochodzą z Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie: Rosjanie walczą o skradzione arbuzy. Owoce pochodzą z Ukrainy
twitter.com/nexta_tv
W walce o arbuzy brały także udział dzieci

W sieciach pojawiło się wideo z rosyjskiego targowiska. Widać na nim ludzi walczących o arbuzy. Owoce mają pochodzić z Ukrainy.

Nagranie, które obiegło sieć pokazuje tłum ludzi zgromadzonych wokół rozrzuconych na ziemii arbuzów.

 

W pewnym momencie mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci sięgają po arbuzy, zaczynają się przepychać, deptać i zgniatać owoce.

 

Jak podaje słoweński portal informacyjny siol.net, nagranie zostało wykonane w Rosji. Arbuzy zaś mają pochodzić z Ukrainy, skąd zostały skradzione. "Materiał pokazuje prawdziwy dobrobyt Rosji" - skomentowano szyderczo na stronie.

Kradzieże na terenie Ukrainy

Od początku wojny w Ukrainie dochodzą stamtąd sygnały i dowody na to, że rosyjscy żołnierze wywożą z Ukrainy wszystko, co się da. Początkowo słyszeliśmy o sprzętach gospodarstwa domowego: pralkach czy lodówkach

 

ZOBACZ: Mariupol. Rosjanie rozkradają miasto. Od placów zabaw po kostkę brukową

 

W Mariupolu Rosjanie rozkradli miejską infrastrukturą, rozbierając nawet kostkę brukową. Z placu przed Teatrem Dramatycznym zniknął plac zabaw, który według doradcy mera miasta ukraińskiej administracji Petra Andriuszczenki został wywieziony do Doniecka. "W najbliższym czasie zobaczymy w Doniecku wyremontowaną ulicę kosztem podatników Mariupola" - komentował w lipcu Andriuszczenko.

Wywożenie zabytków

Rosjanie wywożą z Ukrainy nie tylko żywność czy przedmioty użytku codziennego, ale i zabytki. Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów w Ukrainie, o czym pisał w czerwcu dziennik "The Guardian".

 

ZOBACZ: Ukraina. Wyspecjalizowany gang wywozi do Rosji skradzione zabytki. M.in. złoto Scytów

 

Eksperci monitorowali z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odkrywając pewne wzorce działania. Jak przekazali, kradzieże skupiają się głównie na drogocennym złocie Scytów. Są to bardzo wartościowe, starożytne, drobne przedmioty, często przedstawiające zwierzęta. Tworzyły je ludy zamieszkujące niegdyś obszar środkowej Azji i Europy wschodniej.

an/siol.net/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie