Badanie: Koty reagują bardziej, kiedy właściciel zwraca się do nich jak dziecko

Świat
Badanie: Koty reagują bardziej, kiedy właściciel zwraca się do nich jak dziecko
Pixabay
Badania opublikowane w "Animal Cognition" pokazują, że koty mruczą inaczej, kiedy chcą dostać jeść, a inaczej, kiedy chcą być głaskane

Koty bardziej reagują, jeśli właściciele mówią do nich jak dzieci, a mniej jeśli używa się "dorosłego" tonu. To wnioski płynące z najnowszego badania przeprowadzone przez zespół ekspertów z Paris Nanterre University.

Większość ludzi automatycznie przyjmuje wyższy, śpiewny ton, kiedy rozmawiają ze zwierzętami i niemowlakami. Chociaż poprzednie badania sugerowały, że taka "dziecięca mowa" z większym prawdopodobieństwem przyciągnie uwagę psów, nie do końca było wiadomo, jak reagują na nią koty.

 

Charlotte de Mouzon i jej zespół z Paris Nanterre University zbadali jak 16 kotów reagowało na głos swojego właściciela lub nieznajomego. Przyglądano się zmianom w ich zachowaniu, takim jak poruszanie uszami lub ogonem, zatrzymanie się, czy rozszerzenie źrenic.

Jak koty reagują na głos właściciela?

Okazało się, że w większości koty nie reagowały na swoje imię, kiedy wołał je ktoś nieznajomy. Kiedy robił to właściciel, 10 na 16 kotów wykazało zainteresowanie.  

 

Koty były też bardziej zainteresowane, kiedy właściciel zwracał się do nich tak jak zwykle, niż kiedy używał tonu, jakim zwróciłby się do innego dorosłego człowieka.

 

- Przez długi czas uważano, że koty są bardzo niezależnymi stworzeniami, zainteresowanymi tylko jedzeniem i schronieniem, ale fakt, że reagują one konkretnie na swojego właściciela, a nie na kogokolwiek, kto się do nich zwraca, potwierdza tezę, że tworzą więzi - wyjaśnia de Mouzon.

 

ZOBACZ: Psycholog zwierząt: Broni nie daje się laikowi, tak samo jak niektórych psów

 

Badania opublikowane w "Animal Cognition" pokazują, że koty mruczą inaczej, kiedy chcą dostać jeść, inaczej kiedy chcą być głaskane, a ludzie to pierwsze mruczenie uznają za bardziej naglące. 

 

- Fakt, że w zamian koty wykazują większą reakcję, gdy ich ludzie konkretnie się do nich zwracają, nadaje nowy wymiar wcześniejszym rozważaniom na temat tej wzajemnej relacji – powiedział de Mouzon.

Eksport: Koty odfiltrowują nieistotne informacje

Roger Tabor, biolog i autor "100 Ways to Understand Your Cat" (100 sposobów jak zrozumieć swojego kota", powiedział, że chociaż nie jest całkowicie zaskakujące, że koty są bardziej wrażliwe na głosy swoich właścicieli, to interesujący jest fakt, że wydają się odfiltrowywać nieistotne informacje.

 

ZOBACZ: W USA urodził się szczeniak z sześcioma łapami

 

- Jestem pewien, że wśród ludzi wielu partnerów często nie słyszy co mówi druga osoba, ponieważ skupia się na czymś, co dla nich jest ważniejsze. Ciekawe, że koty też filtrują – chociaż nie jest to takie dziwne, ponieważ jedna rzecz ma znaczenie, a druga ma mniejsze znaczenie - wyjaśnił.

 

Biorąc pod uwagę te odkrycia, de Mouzon powiedział, że właściciele kotów nie powinni czuć się zakłopotani, zwracając się do swoich kotów jak dzieci. Dodała, że wtedy one rozumieją, że poświęcamy im uwagę.

pgo/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie