Zybertowicz: Każdy, kto posiada smartfona jest potencjalną marionetką i może stać się niewolnikiem

Polska
Zybertowicz: Każdy, kto posiada smartfona jest potencjalną marionetką i może stać się niewolnikiem
Polsat News
Prof. Andrzej Zybertowicz

Każdy, kto posiada smartfona jest potencjalną marionetką i może stać się niewolnikiem - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" doradca prezydenta RP i autor książki "Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce", prof. Andrzej Zybertowicz. Jak dodał, "cyberpanowie z Doliny Krzemowej dokonali kumulacji bogactwa, władzy i wiedzy w skali wcześniej nieznanej ludzkości".

"Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce", to nowa książka autorstwa prof. Andrzeja Zybertowicza. Poruszony został w niej problem zbytniej ingerencji i uzależniania ludzi od smartfonów i coraz bardziej otaczającej ludzi technologii.

 

ZOBACZ: Najbogatsi ludzie świata stracili w pierwszym półroczu 1,4 bln dolarów

 

- Każdy, kto posiada smartfona jest potencjalną marionetką i może stać się niewolnikiem - powiedział Zybertowicz zwracając uwagę na fakt dobrowolnego oddawania własnych danych osobowych i wielu firmom technologicznym.

"Można nas potem manipulować"

- Wszystko co robimy zostawia ślad w sieci i z tego można budować bardzo precyzyjne modele naszych, często ukrytych przed samymi sobą, pragnieniami - wyjaśniał.

 

ZOBACZ: Elon Musk zażądał władzy nad "demoniczną technologią". Chce zniszczyć ludzkość?

 

Dodał, że "nimi można nas potem manipulować". - W każdej aplikacji ukryte są cyfrowe technologie uzależniające - zaznaczył. - Nawet odłożony telefon z wyłączonymi powiadomieniami, powoduje chęć sprawdzenia - ocenił profesor.  - Nigdy tak nieliczni, nie dysponowali tak dużymi narzędziami wpływu społecznego - wyjaśnił. 

 

Jego zdaniem, "cyberpanowie z Doliny Krzemowej osiągnęli coś, co nikomu się wcześniej nie udało". - Dokonali kumulacji bogactwa, władzy i wiedzy w skali wcześniej nieznanej ludzkości - stwierdził. Zdaniem profesora, "dokonują tego za pomocą algorytmów, które są nieprzejrzyste".

 

WIDEO: Zobacz całą rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem

 

laf / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie