Najbogatsi ludzie świata stracili w pierwszym półroczu 1,4 bln dolarów

Biznes
Najbogatsi ludzie świata stracili w pierwszym półroczu 1,4 bln dolarów
Zdjęcie ilustracyjne, fot. pexels.com/Tima Miroshnichenko
Najgorsze pół roku w historii. Ogromne straty miliarderów

Majątki 500 najbogatszych ludzi świata skurczyły się w pierwszej połowie 2022 roku łącznie o 1,4 bln dolarów, co jest najgłębszym spadkiem w historii. Jak podaje Bloomberg, to efekt kryzysu na rynkach finansowych i spadku cen akcji.

Majątek założyciela Tesli i firmy SpaceX Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów. Założyciel Amazona Jeff Bezos stracił około 63 mld dolarów, zaś wartość aktywów twórcy Facebooka Marka Zuckerberga spadła o ponad połowę – wyliczał Bloomberg.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek spotkał się z Elonem Muskiem

 

Oznacza to gwałtowną zmianę trendu po dwóch latach, w czasie których majątki największych krezusów rosły na fali stosowanych przez rządy bezprecedensowych środków stymulacji gospodarczej związanych z pandemią Covid-19. Te działania państw napędzały wzrost wartości aktywów, od firm technologicznych po kryptowaluty.

"Niewielki krok w stronę zmniejszenia nierówności majątkowych"

Obecnie banki centralne podnoszą stopy procentowe w ramach walki z inflacją, a niektóre spośród akcji osiągających rekordowe wyceny w trakcie pandemii idą mocno w dół, co obniża wartość majątków ich posiadaczy.

 

Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji Tesli, zaś Amazon odnotował największy spadek od pęknięcia tzw. bańki internetowej na początku XXI wieku.

 

Fortuny miliarderów zmniejszyły się, ale wciąż jest to niewielki krok w stronę zmniejszenia nierówności majątkowych – zaznaczył Bloomberg.

Elon Musk najbogatszym człowiekiem na świecie

W rankingu najbogatszych ludzi świata Bloomberg Billionaires Index w dalszym ciągu liderem jest Elon Musk z majątkiem wartym 208,5 mld dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Jeff Bezos z 129,6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji plasuje się najbogatszy człowiek Francji Bernard Arnault z majątkiem wartym 128,7 mld dolarów, a za nim – Bill Gates z 114,8 mld dolarów.

 

ZOBACZ: USA. Dyskryminacja i nękanie. Czarnoskórzy pracownicy pozwali Teslę

 

Obecnie tylko bogacze w pierwszej czwórce posiadają aktywa warte więcej niż 100 mld dolarów, podczas gdy na początku 2022 roku takich osób było 10 - w tym Mark Zuckerberg, który teraz zajmuje dopiero 17. pozycję w rankingu z majątkiem wycenianym na 60 mld dolarów. 

 

Miliarderzy zgromadzili jednak w ostatnich latach fortuny, które pozwolą większości z nich nie tylko przetrwać trudności, ale również poszukiwać okazji do osiągnięcia zysków.

 

- Wielu naszych klientów szuka okazji, gdy za rogiem czają się problemy - ocenił prezes firmy Papamarkou Wellner Asset Management Thorne Perkin.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie