Radosław Fogiel w "Graffiti": Chcemy wyposażyć komisję w narzędzia, które pozwolą dotrzeć do prawdy

Polska
Radosław Fogiel w "Graffiti": Chcemy wyposażyć komisję w narzędzia, które pozwolą dotrzeć do prawdy
Polsat News
Radosław Fogiel

Komisje śledcze powołuje się wtedy, kiedy nie działają instytucje państwa, a w przypadku afery podsłuchowej sądy wydały już wyroki. Dlatego zakreślamy szerszy całościowy zakres prac takiego ciała i chcemy wyposażyć je w odpowiednie narzędzia - takie, które pozwolą dotrzeć do prawdy - mówi w programie "Graffiti" rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Na początku rozmowy, Marcin Fijołek zapytał swojego gościa o pomysł powołania komisji śledczej w sprawie "afery podsłuchowej".

 

- Ze strony Prawa i Sprawiedliwości sprawa jest jasna. My mówimy, że jeśli coś trzeba badać, to trzeba badać całość decyzji dotyczących polskiego bezpieczeństwa energetycznego od 2007 roku. Trzeba zbadać dlaczego umorzono dług Gazpromowi, ostatnio odkryto dokumenty w sprawie tego, że rząd Donalda Tuska chciał nas energetycznie uzależnić od Rosji mostem energetycznym z Kaliningradu - mówi Radosław Fogiel.

 

Następnie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że komisja śledcza nie ma dziś umocowania ustawowego.

 

ZOBACZ: Kaczyński: Jeśli opozycja wygra wybory nie będzie suwerennego państwa

 

- Komisje śledcze powołuje się wtedy, kiedy nie działają instytucje państwa, a w przypadku afery podsłuchowej sądy wydały już wyroki. Dlatego zakreślamy szerszy całościowy zakres prac takiego ciała i chcemy wyposażyć je w odpowiednie narzędzia - takie, które pozwolą dotrzeć do prawdy. To nie ma być wehikuł do promocji niektórych posłów - komentuje przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

 

Radosław Fogiel zwraca uwagę na fakt, że komisja śledcza ograniczona jest wyłącznie do członków parlamentu. W przypadku komisji weryfikacyjnej, proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość, nie musiałoby tak być.

 

- Mam nadzieję, że taka komisja powstanie do końca roku - powiedział rzecznik PiS.

 

Radosław Fogiel: Chcemy zreformować instytucję immunitetu

Kolejnym tematem rozmowy był projekt zmiany konstytucji w sprawie zniesienia immunitetów dla sędziów i parlamentarzystów.

 

- Myślę, że PiS złoży taki projekt do końca roku. On wymaga zmiany konstytucji, jest bardzo ważny. Chcemy zreformować instytucję immunitetu. Należy pamiętać, że wolność wykonywania mandatu poselskiego to nie jest to samo, co możliwość odmówienia mandatu drogowego. Chcemy to przykrócić - mówi Radosław Fogiel.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Atakuje nas niebywałe, bezczelne kłamstwo

 

Następnie Marcin Fijołek zapytał o przyszłe losy polityczne posła Przemysława Czarneckiego.

 

- Na razie jest zawieszony w prawach członka partii. Prezes Kaczyński skierował do rzecznika dyscypliny PiS-u wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i dopiero po jego zakończeniu zapadną decyzje - mówi Radosław Fogiel.

Rzecznik PiS o pieniądzach z KPO: Powinniśmy złożyć wniosek do końca roku

Następnie prowadzący "Graffiti" przywołał wpis posłanki Izabeli Leszczyny, która wskazała, że "w UE tylko Węgry i Rumunia pożyczają drożej niż Polska, a na świecie Brazylia, Rosja i Turcja. W tym samym czasie patriotyczny rząd PiS nie chce dla Polski 24 mld euro grantu ani 34 mld euro pożyczki na około jeden procent, choć sam pożycza na 8-9 proc.".

 

- Sam fakt wrzucania do jednego worka obligacji państwowych i KPO nie świadczy najlepiej o kompetencjach poznawczych pani posłanki Leszczyny, ale myślę, że to nie tajemnica. Jeśli chodzi o obligacje, to mogę powiedzieć, że sytuacja jest stabilna. Z pewnością sytuacja wywołana wojną na Ukrainie ma wpływ na obligacje. Koszt obsługi długu publicznego będzie na poziomie 2 proc. PKB. Do 2014 r. regularnie przekraczał on ten poziom - powiedział Radosław Fogiel.

 

Marcin Fijołek zapytał rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości o to, kiedy Polska złoży wniosek o pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy.

 

- Powinno się to zdarzyć jeszcze w tym roku. Obecnie trwa dialog techniczny wyjaśniający ostatnie nie do końca jednoznaczne kwestie. Złożenie wniosku to nie jest przedstawienie rachunku, tylko sprawozdanie z dotychczasowych działań wraz z ich miernikami, tzw. kamieniami milowymi - tłumaczył rzecznik PiS.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można zobaczyć tutaj

mbl/mms / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie