Dmitrij Pieskow o atakach na Nord Stream: Prawda zaskoczy wielu w Europie

Świat
Dmitrij Pieskow o atakach na Nord Stream: Prawda zaskoczy wielu w Europie
Reuters/AP
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

- Jeśli prawda o atakach terrorystycznych na Nord Stream zostanie ujawniona, zaskoczy to wielu w krajach zachodnich - powiedział w piątek w Radiu Sputnik rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Moskwa upiera się, że bez jej udziału w śledztwie nie da się obiektywnie ocenić sytuacji.

Pod koniec września doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Pojawiły się wówczas głosy, że ich przyczyną nie były zwykłe awarie, a celowy sabotaż. 

Ataki na Nord Stream

Dochodzenie szwedzkich śledczych zakończyło się na początku października. Poinformowano wówczas, że jest niemal pewne, że nie były to usterki techniczne. 

 

ZOBACZ: Ukraina: Wybuchy w kilku obwodach. Alarmy przeciwlotnicze w całym kraju

 

Rosja od początku upiera się, że nie jest możliwe przeprowadzenie obiektywnego śledztwa bez jej udziału, a do samego ataku się nie przyznaje.

Pieskow: Prawda zaskoczy wielu

W piątek rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w wypowiedzi dla mediów stwierdził, że jeśli "prawda o atakach terrorystycznych na Nord Stream zostanie ujawniona, zaskoczy to wielu w krajach zachodnich".

 

ZOBACZ: Nord Stream. Przyczyny wybuchów gazociągów. Mariusz Marszałkowski wykluczył jeden ze scenariuszy

 

Zaznaczył, że Moskwa w dalszym ciągu pracuje nad uzyskaniem zgody, by rosyjscy eksperci zbadali sprawę, ale jak dotąd "zderza się z murem i niechęcią do jakiejkolwiek współpracy i poznania prawdy".

nb/arż / polsatnews.pl / ria.ru
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie