Turcja: Znaleziono grób św. Mikołaja 1600 lat po jego śmierci. "Stąpał po tej posadzce"

Świat
Turcja: Znaleziono grób św. Mikołaja 1600 lat po jego śmierci. "Stąpał po tej posadzce"
Wikimedia Commons/HALUK COMERTEL
W Turcji znaleziono grób św. Mikołaja

Archeolodzy pod jednym z bizantyjskich kościołów w Turcji znaleźli pozostałości starożytnej świątyni, a w niej grób prawdziwego św. Mikołaja. - Dotarliśmy do posadzki, po której stąpał święty - mówił Osman Ervasar, szef rady ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Antalyi.

Pierwsze wzmianki o tym, że pod bizantyjskim kościołem mogą znajdować się pozostałości zalanej z powodu podnoszącego się poziomu wód w Morzu Śródziemnym świątyni, pojawiły się w 2017 roku. Wtedy naukowcy przeprowadzili elektroniczne badania, które wykazały, że między podłogą bazyliki a ziemią znajdują się luki. 

 

Jak podaje "Daily Mail", archeolodzy odkryli w bazylice mozaikę, a pod nią kamienną podłogę, która przetrwała do dziś - to doprowadziło ich do miejsca ostatniego spoczynku świętego. 

 

Naukowcy znaleźli grób św. Mikołaja. "Stąpał po tej podłodze"

Turecka agencja Demiroren podaje, że odkrycie dowodzi faktu, że św. Mikołaj żył i zmarł w Turcji. "Zespół ogłosił też, że odkryta pod warstwą osadów podłoga, była tą samą, po której chodził święty" - podano.

 

ZOBACZ: Nobel za badania nad neandertalczykiem. Szwedzki biolog z nagrodą w dziedzinie fizjologii i medycyny

 

Szef rady ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Antalyi wyjaśnił, że "starożytna świątynia została zatopiona przez podnoszący się poziom wód Morza Śródziemnego". - Kilka wieków później nowy kościół zbudowano powyżej - dodał. 

 

Święty Mikołaj urodził się w małym miasteczku Patara w Licji, na terenie dzisiejszej Turcji. Był jedynym dzieckiem swoich rodziców, po których śmierci odziedziczył cały majątek. 

Legendy o św. Mikołaju

Zgodnie z legendami, Mikołaj w okresie dojrzewania wyrzekł się kobiet i rozrywki, poświęcając swoje życie Bogu. Jedna z najpopularniejszych opowieści o świętym dotyczy trzech córek chciwego sąsiada, który stracił majątek, a później, nie mając już z czego wyżywić rodziny, chciał posłać swoje córki do domu publicznego, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez stosownego posagu. Mikołaj, gdy się o tym dowiedział, pod osłoną nocy wrzucał przez okno domu sąsiada pieniądze, by uratować dziewczyny przed prostytucją. 

 

ZOBACZ: W rejonie Wenecji odkryto pozostałości hotelu sprzed 1700 lat

 

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był też biskupem Myry uwięzionym przez rzymskiego cesarza Dioklecjana w okresie prześladowania chrześcijan. Jako człowiek pobożny, który zasłynął dzieleniem się swym majątkiem z innymi, stał się wzorcem dla współczesnej legendy o Świętym Mikołaju, który rozdaje prezenty w okresie Bożeg Narodzenia.

mst/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie