Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: Zaproponuję prezydentowi Zełenskiemu zerwanie stosunków z Iranem

Świat
Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: Zaproponuję prezydentowi Zełenskiemu zerwanie stosunków z Iranem
Reuters
Kuleba powiedział ponadto, że Kijów "jest przekonany, że drony są irańskie"

- Zaproponuję prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem - powiedział w środę szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Dodał, że Iran jest współodpowiedzialny za to, co dzieje się na Ukrainie.

Kułeba podczas konferencji transmitowanej przez Reutersa, zapowiedział, ze przedstawi Wołodymyrowi Zełenskiemu propozycję zerwania przez Kijów stosunków dyplomatycznych z Teheranem.

 

Jako dowód przedstawił fakt dostaw broni do Rosji przez Iran. Minister ocenił, że "Teheran ponosi pełną odpowiedzialność za zniszczenie relacji z Ukrainą".

Irańskie drony nad Ukrainą

Od kilku dni na ukraińskie miasta są atakowane przez irańskiej produkcji drony Shahed-136. Strona rosyjska informowała, że "nic jej nie wiadomo" na temat irańskich dronów i zaprzeczyła, że są używane 

 

Shahed-136 stosunkowo wolno latają, więc łatwo jest je namierzyć i zestrzelić. Łatwo też sfotografować je na niebie, czy ich szczątki na ziemi, co jawnie przeczy rosyjskim informacjom o ich niestosowaniu. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba: Rosjanie cieszą się podróżami do Europy, to nie fair

 

Kułeba powiedział ponadto, że Kijów "jest przekonany, że drony są irańskie i będzie gotów podzielić się pakietem dowodów z powątpiewającymi w to krajami"

Izrael pomoże Ukrainie? 

Kułeba przekazał w czwartek, że "Kijów wyśle oficjalną notę do Izraela", prosząc o "natychmiastowe dostawy obrony przeciwlotniczej i współpracę w tym sektorze".

 

Wcześniej Izrael zadeklarował możliwość wsparcia Ukrainy bronią. Dotychczas władze w Jerozolimie pozostawały niezaangażowane w pomoc militarną Kijowowi.   

laf/pgo / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie