Wojna w Ukrainie. ISW: Irańskie drony nie przynoszą Rosji wymiernych wyników

Świat
Wojna w Ukrainie. ISW: Irańskie drony nie przynoszą Rosji wymiernych wyników
Twitter

Irańskie drony nie będą raczej miały znacznego wpływu na przebieg wojny - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci uważają, że irański sprzęt nie przynosi Rosji wyników podobnych do tych, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie.

"Wojska rosyjskie wykorzystały już 86 irańskich dronów Shahed-136, z czego 60 proc. zostało zniszczonych przez wojska ukraińskie" - twierdzą autorzy raportu ISW, powołując się na słowa wojskowego ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Ołeksija Hromowa.

 

Zaznaczono, że "pod koniec sierpnia źródła wywiadowcze w USA oceniały, że Iran przekazał Rosji setki dronów".

 

Eksperci przekazali, że Rosjanie nie stosują dronów do ataków odwetowych, czyli w działaniach na "asymetrycznych węzłach" na polu bitwy, a wykorzystywali drony do atakowali celów cywilnych na tyłach, starając się siać strach. "Te wysiłki nie są skuteczne" – ocenił waszyngtoński think tank.

Walki na wschodzie Ukrainy 

"Na froncie siły ukraińskie najprawdopodobniej kontynuują operacje kontrofensywne na północnym wschodzie obwodu charkowskiego, w pobliżu Kupiańska, oraz działania mające na celu zagrożenie rosyjskim pozycjom wzdłuż drogi pomiędzy Kreminną a Swatowem na zachodzie obwodu ługańskiego" – zaznaczył ISW.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski atak na obwód kijowski. Celem dronów kamikadze Biała Cerkiew

 

"Na południu Ukrainy wojska rosyjskie najpewniej starają się stworzyć nowe pozycje obronne po załamaniu się rosyjskiej linii na północnym wschodzie obwodu chersońskiego" - oceniają eksperci, dodając, że "Rosjanie kontynuowali też ataki lądowe w obwodzie donieckim i prawdopodobnie osiągnęli postępy w okolicach Bachmutu". 

laf/zdr / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie