Rosja. Manewry sił jądrowych "Grom". USA spodziewają się odpalenia rakiet

Świat
Rosja. Manewry sił jądrowych "Grom". USA spodziewają się odpalenia rakiet
Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia.org

Prawdopodobnie już za kilka dni Rosja przeprowadzi ćwiczenia strategicznych sił jądrowych - podaje agencja Reutera powołując się na wysokiego urzędnika wojskowego USA. Władze w Moskwie do tej pory nie poinformowały o tym Waszyngtonu, ale spodziewany jest scenariusz odpalenia rakiet w ramach manewrów "Grom".

W Waszyngtonie spodziewają się, że Federacja Rosyjska w ciągu kilku dni przystąpi do corocznych manewrów strategicznych sił jądrowych "Grom" i przeprowadzi próbne odpalenie rakiet. 

 

USA cały czas nie zostały poinformowane przez stronę rosyjską o zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń, a na mocy Układu Nowy START oba mocarstwa atomowe są zobligowane do wzajemnego przekazywania sobie takich informacji. 

Wyzwanie w obliczu gróźb 

Według agencji Reutera ćwiczenia sił nuklearnych Rosji "stanowią kolejne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników" w obliczu gróźb Władimira Putina, który mówił o możliwości użycia broni atomowej. 

 

Wśród zachodnich urzędników paniki jednak nie ma. Twierdzą bowiem, że potrafią odróżnić ćwiczenia od kroków podejmowanych w celu realizacji gróźb prezydenta Rosji. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dr Wojciech Szewko: Rosja dysponuje dużymi zasobami taktycznej broni nuklearnej

 

Reuters podaje, że według amerykańskiego wywiadu ryzyko ataku tego rodzaju bronią jest niskie, ale w obliczu sukcesów ukraińskiej kontrofensywy Putin może zdecydować się na wszystko. 

Ataki rakietowe i dronowe 

Rosjanie do tej pory przyjęli strategię terroryzowania cywilów, co stanowi odpowiedź na sukcesy ukraińskiej armii na wschodzie i południu kraju. Kreml do tej pory zdecydował się na zmasowane ostrzały rakietowe największych ukraińskich miast. Celami są obiekty infrastruktury krytycznej, ale też parki czy budynki mieszkalne. 

 

W poniedziałek Rosjanie zaatakowali Kijów dronami kamikadze. 

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie