Deszcz Orionidów. Rój do 35 meteorów na godzinę

Technologie
Deszcz Orionidów. Rój do 35 meteorów na godzinę
Flickr/Jeff Sullivan
Niektóre z Orionidów mogą pozostawić po sobie świecące "pociągi", które mogą trwać do kilku minut

Rój Orionidów można obserwować od paru dni, ale w najbliższy piątek osiągnie maksimum. Przy pogodnym niebie będzie można zaobserwować do 35 spadających meteorów na godzinę. Przy pochmurnym można wypatrywać ich już teraz oraz w kilku kolejnych dniach po szczycie. Deszcz Orionidów będzie "padał" do 7 listopada.

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Ich deszcz widoczny jest pomiędzy 2 października a 7 listopada. Maksimum przypadnie na 21 października. W jego trakcie można obserwować ok. 25-35 meteorów na godzinę. Prędkość roju osiąga nawet 66 km/s.

 

Najlepszy czas na oglądanie Orionidów to noc z piątku na sobotę aż do wschodu słońca. Miłośnicy astronomii z pewnością nie będą mieć nic przeciw zarwaniu nocy, gdyż deszcz Orionidów jest uważany za jeden z najpiękniejszych w roku.    

 

ZOBACZ: Myśleli, że to deszcz meteorów, a to... części chińskiej rakiety Długi Marsz

 

Według NASA niektóre z Orionidów mogą pozostawić po sobie świecące "pociągi", które mogą trwać do kilku minut, a niektóre szybsze meteory mogą stać się kulami ognia.

PF191012 Myszyniec nad Polską

Najwyższym Orionidem zaobserwowanym w całej historii badań nad tymi zjawiskami jest bolid PF191012 Myszyniec o wielkości gwiazdowej - 14.7 mag (pozaukładowa jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd), który zaczął świecić na wysokości aż 168 km. Został on zaobserwowany przez Polską Sieć Bolidową w nocy z 18 na 19 października 2012 roku

 

 

Najwcześniejsze doniesienia na temat tego roju pochodzą z kronik chińskich. Pierwsze źródła europejskie, które wspominają o Orionidach datują się dopiero na XIX wiek i są związane z obserwacjami Alexandra Stewarta Herschela. W roku 1911 Charles Olivier zasugerował, że podobnie jak Eta Aquarydy rój ten związany jest ze znaną kometą 1P/Halley. 

 

grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie