USA: Oszukali banki na 10 mln dolarów. "Jedno z najodważniejszych oszustw w historii"

Świat
USA: Oszukali banki na 10 mln dolarów. "Jedno z najodważniejszych oszustw w historii"
Flickr/Mike McBey
Skorumpowani urzędnicy wenezuelscy mieli na Florydzie wiele rezydencji, które pozostały bez opieki

29-letnia Genesis Martusciello i 35-letni Carlos Castañeda wzbogacili się wyłudzając pieniądze z amerykańskich banków. Do przekrętu, który prawnicy z Florydy nazwali "jednym z najodważniejszych w historii USA", wykorzystali rezydencje wenezuelskich urzędników.

Sprawę tego niezwykłego oszustwa opisali dziennikarze "The Wall Street Journal", którzy dotarli do raportów Secret Service i materiałów policyjnych. Zapoznali się z setkami dokumentów. Z ich relacji wyłonił się obraz przekrętu, który prawnicy z Florydy określili jako "jednego z najodważniejszych w historii". 

W oszustwie pomogły sankcje Trumpa

29-letnia Genesis Martusciello i 35-letni Carlos Castañeda trafili do USA z Wenezueli. Z ojczyzny uciekli w 2010 r., kiedy kraj przeżywał kolejny kryzys gospodarczy. Zamieszkali w Miami na Florydzie i wiedli spokojne życie. Aż do 2019 r., kiedy prezydent Donald Trump nałożył sankcję na najważniejszych polityków. Często skorumpowani urzędnicy wenezuelscy mieli na Florydzie wiele rezydencji, które pozostały bez opieki. "Zaopiekować" się nimi postanowił Carlos Castañeda z przyjaciółką. 

 

ZOBACZ: Lubelskie. Bibliotekarka wyłudziła ponad 300 tys. zł

 

Nie poprzestali jednak na mieszkaniu w porzuconych posiadłościach, było ich zresztą zbyt wiele, by korzystać z wszystkich. Dostrzegli jednak potencjał do dobycia dzięki nim sporych pieniędzy. Martusciello i Castañeda wciągnęli do procederu wspólników i za pomocą sfałszowanych paszportów podszywali się pod wenezuelskich właścicieli.  

Zaczęli pożyczać znaczne sumy pod zastaw nieruchomości. Łącznie udało im się pozyskać ponad 10 mln dolarów. 

Biżuteria, drogie zegarki, ferrari 

Para wiodła nader wygodne życie, kupowali drogą biżuterię i zegarki - wśród nich chronometr Richard Mille z serii sygnowanej przez Rafaela Nadala za 180 tys. dolarów. Korzystali też z pozostawionych w rezydencjach luksusowe samochody marek Ferrari, Bentley i Rolls-Royce.  

 

Organy ścigania sprawą oszustw próbował zainteresować adwokat David Haber, który reprezentuje rzeczywistych właścicieli nieruchomości. - Odpowiedź była zawsze taka sama: nie mamy wystarczających środków - powiedział dziennikarzom.

 

ZOBACZ: Były radny powiatu opolskiego odpowie za wyłudzenie pół mln zł dopłat z ARiMR

 

Zuchwały proceder zakończył się przez wspólniczkę. Katherine Hansen została w marcu 2020 r. aresztowana w oddziale TD Bank w Miami, podejmowała w nim próbę przelania pieniędzy korzystając z fałszywego wenezuelskiego paszportu. Dwa miesiące później w więziennych celach znaleźli się również Castañeda i Martusciello. Później zatrzymano jeszcze pięć innych osób zamieszanych w "wenezuelski przekręt".   

 

Wszyscy przyznali się do oszustw i odsiaduje wyroki od 28 miesięcy do 6 i pół roku. Jeden z nich, Jonnathan Gonzales, powiedział dziennikarzom WSJ "The Wall Street Journal": - Jest takie powiedzenie, że złodziej, który okrada złodzieja, ma 100 lat przebaczenia". 

grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie