Były radny powiatu opolskiego odpowie za wyłudzenie pół mln zł dopłat z ARiMR

Polska
Były radny powiatu opolskiego odpowie za wyłudzenie pół mln zł dopłat z ARiMR
Polsat News
Radny to były pracownik ARiMR

Do lubelskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko byłemu radnemu powiatu opolskiego Marcinowi P. Prokuratura zarzuca mu m.in. wyłudzenie około pół miliona złotych dopłat z ARiMR.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Marcinowi P. Jak czytamy w dokumencie, oskarżony usłyszał w sumie osiem zarzutów dotyczących oszustw, składania fałszywych oświadczeń i wyłudzenia dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Proces toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie.

 

Według ustaleń prokuratury, w latach 2012-2019 Marcin P. ubiegał się w biurze powiatowym ARiMR w Opolu Lubelskim o unijne dopłaty dla rolników. W oparciu o składane przez niego oświadczenia Agencja przyznawała mu dotacje.

 

ZOBACZ: Wyłudził od chorej kobiety 100 tys. złotych. Za jej pieniądze imprezował ze znajomymi

 

Jak ustaliła prokuratura, od maja 2012 r. Marcin P. otrzymał z ARiMR dopłaty w wysokości ok. 556 tys. zł. We wrześniu 2019 r. ARiMR skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Śledztwo wykazało, że Marcin P. składał "zawierające nieprawdę oświadczenia odnoszące się do istotnych warunków uzyskania wsparcia finansowego z tytułu przyznania jednolitej płatności obszarowej oraz płatności rolno-środowiskowo klimatycznej".

Dopłaty na ugór 

Według prokuratury, dopłaty dotyczyły dwóch dzierżawionych przez Marcina P. działek o łącznej powierzchni blisko 37 hektarów. "Na działkach tych nie była prowadzona jakakolwiek działalność rolnicza, a zatem nie przysługiwały za nie dopłaty" - czytamy w akcie oskarżenia.

 

Zdaniem prokuratury, Marcin P. wprowadził ARiMR w błąd i doprowadził Agencję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Podczas przesłuchania podejrzany nie przyznał się do dokonania zarzucanych mu czynów. "W dniu 8 sierpnia 2019 r. (…) częściowo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonej ARiMR dokonując przelewów na jej rzecz w łącznej kwocie 158 096,67 zł" – poinformowała prokuratura.

Wiedział jak wyłudzić pieniądze

Śledztwo wykazało, że Marcin P. był wcześniej zatrudniony w ARiMR, a zatem "procedury związane z płatnościami rolnymi były mu doskonale znane".

 

Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. Marcin P. dostał się do Rady Powiatu Opolskiego z KWW "Mała Ojczyzna". W listopadzie 2020 r. Marcin P. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i 2000 zł grzywny za składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Po uprawomocnieniu się wyroku stracił mandat radnego.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie