Rosja: Wykorzystali zdjęcia dekoracji filmowych w Warszawie do propagandy. Piszą o Tusku i Mentzenie

Świat
Rosja: Wykorzystali zdjęcia dekoracji filmowych w Warszawie do propagandy. Piszą o Tusku i Mentzenie
Telegram/Izwiestija
Rosyjska propaganda wykorzystała zdjęcia ulic ze scenografią do filmu wojennego

W Warszawie powstaje film historyczny, do którego zbudowano scenografię z czasów II wojny światowej, a jej elementami były flagi III Rzeszy. Tymczasem rosyjska prasa komentując to przedsięwzięcie wykorzystała cytaty o Donaldzie Tusku i powiązała dekoracje filmowe z nazistowskimi flagami, z kongresem partii KORWiN.

Mieszkańców Warszawy mógł zaskoczyć w sobotę widok Krakowskiego Przedmieścia, na którym pojawiły się dekoracje do filmu. Jak wyjaśnił stołeczny ratusz, to scenografia powstającej produkcji historycznej o II wojnie światowej.

 

ZOBACZ: Niemcy: Przeprowadzono symulację wybuchu bomby atomowej w Berlinie

 

Jej elementami były flagi z nazistowskimi swastykami, niemieckie mundury, gazety z epoki, pojazdy, a wśród nich czołg. Przed siedzibą Polskiej Akademii Nauk ustawiono literę "V", której armie Hitlera używały jako symbolu zwycięstwa.

 

Rosyjska propaganda w akcji

Zdjęcia błyskawicznie zostały wykorzystane przez prokremlowską propagandę. W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się komentarze w stylu rosyjskiej retoryki o rzekomym neonazizmie Ukraińców przebywających w Polsce. Sprawę - na swój sposób - opisał dziennik "Izwiestija" w Telegramie.

 

"Początkowo miejscowi nie rozumieli, co się stało. Podzielili się swoimi domysłami w mediach społecznościowych: 'To jest Warszawa pod rządami Donalda Tuska'. 'Warszawa. Współczesność. To są próby przed Marszem Niepodległości?'" - takie komentarze wybrała gazeta.

 

 

Następnie dziennik jednym zdaniem wyjaśnił, że chodzi o produkcję filmową. A chwilę później znów pojawia się polityczny wątek. "Izwiestija" cytuje Sławomira Mentzena, który w sobotę został prezesem partii KORWiN.

 

ZOBACZ: Ukraina: Chiny wzywają swoich obywateli do ewakuacji

 

"Równolegle z niespodziewaną dekoracją ulic odbył się w Warszawie zjazd partii KORWIN (…). Według lokalnych mediów polityk (Mentzen) znany jest ze swojego hasła: 'Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej'" - pisze "Izwiestija", cytując tzw. "piątkę Konfederacji", o której Sławomir Mentzen mówił w 2019 roku.

 

Kanał gazety ma w Telegramie ponad 100 tysięcy obserwujących.

jk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie