Adam Bielan o dymisji Szymańskiego: To była jego prośba do premiera

Polska
Adam Bielan o dymisji Szymańskiego: To była jego prośba do premiera
Polsat News
Europoseł Adam Bielan

- Konrad Szymański mówił, że po siedmiu latach pracy potrzebna jest zmiana personalna, nowe otwarcie. Z tego co wiem, to była jego prośba do premiera - powiedział w programie "Graffiti" u Marcina Fijołka europoseł i lider partii Republikanie Adam Bielan. - Nikt nie jest przyspawany do swojego stanowiska - dodał.

Ze stanowiska ministra ds. Unii Europejskiej w KPRM odszedł Konrad Szymański. Zastąpić go ma Szymon Szynkowski vel Sęk. Z kolei były marszałek Sejmu Marek Kuchciński stanął na czele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zastąpił na tym stanowisku Michała Dworczyka. O dymisji Szymańskiego jako pierwsza poinformowała Interia.

 

- Minister Szymański, którego pracę cenię, wczoraj się wypowiadał na ten temat. Mówił, że po siedmiu latach pracy potrzebna jest zmiana personalna, nowe otwarcie. Powinniśmy być wdzięczni ministrowi Szymańskiemu. Z tego co wiem, to była jego prośba do premiera o zwolnienie z obowiązków - powiedział Adam Bielan. 

 

ZOBACZ: Marek Kuchciński nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Europoseł został zapytany, z czego wynikają zmiany w rządzie i czy Polska weszła na kurs kolizyjny z Brukselą w tej kwestii. - Za politykę europejską odpowiada Prezes Rady Ministrów. Tu nie ma żadnej zmiany, to nadal będzie pan Morawiecki - podkreślił Bielan. - Niezależnie, kto zastąpi Szymańskiego nie przewidują żadnego spadku jakościowego - uznał europoseł. 

Bielan: Cenię sobie współpracę z Szymańskim

Marcin Fijołek przypomniał, że Zbigniew Ziobro nie krył zadowolenia, że Szymański odchodzi. "Lepiej późno niż wcale" - mówił. - Ja sobie współpracę z Szymańskim cenię - powiedział Bielan.


Szymański pytany prze Polsat News o powody odejścia mówił ze chciał deeskalować konflikt Bruksela-Warszawa. - To są blokady na poziomie politycznym w KE. Potrzebne jest zielone światło z góry od Ursuli von der Leyen. Do przełomu potrzebna jest decyzja polityczna - mówił Bielan. 

 

ZOBACZ: Przyszłość Jacka Kurskiego w rządzie. Radosław Fogiel: Zostanie zagospodarowany


Co z w takim razie z wnioskiem o KPO i czy zalecenia w postaci kamieni milowych są w pełni wykonane? - Jeśli chodzi o zmianę regulaminu Sejmu, to jest dużym błędem naszych negocjatorów - powiedział europoseł. - Reformy w wymiarze sprawiedliwości zostały wypełnione - uznał. 


- Karanie sankcjami kraju, który najbardziej pomógł Ukrainie, jest absurdem - dodał Bielan. 

 

WIDEO: Europoseł Adam Bielan w programie "Graffiti"

 

Bielan o KPO: To już kwestia techniczna

Marcin Fijołek zapytał Bielana, kiedy w takim razie wniosek o KPO zostanie wysłany. - Jesteśmy z wnioskiem gotowi. To, co stoi na przeszkodzie, to decyzja polityczna. Morawiecki musi usłyszeć od von der Leyen ze KE działa zgodnie z traktatami a Polska nie będzie traktowana inaczej tylko dlatego, że w Polsce rządzi prawicowy rząd - powiedział europoseł. 


- To jest już kwestia techniczna. Zawsze przed złożeniem wniosku musi być zapewnienie, że będzie sfinansowany - podkreślił Bielan. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Cenę za błędy Brukseli płacą zwykłe rodziny


Czy Morawiecki ma w rządzie jeszcze swoich ludzi? - zapytał Marcin Fijołek. - Rząd jest drużyną, jesteśmy ugrupowaniem koalicyjnym - odpowiedział Bielan. - Kandydatura Kuchcińskiego była zgłoszona przez Morawieckiego - dodał.

 
Czy to koniec rekonstrukcji? - Media są pełne spekulacji. Nikt nie jest przyspawany do swojego stanowiska. Każdy ma prawo zwolnić i prosić o odejście ze stanowiska - uznał europoseł.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie