Gen. Jarosław Stróżyk: Wyciek z rurociągu to element większego planu Putina

Polska
Gen. Jarosław Stróżyk: Wyciek z rurociągu to element większego planu Putina
Reuters
Systemy automatyki PERN wykryły we wtorek wieczorem rozszczelnienie rurociągu "Przyjaźń"

- To jest element większego planu, który mam wrażenie jest gdzieś realizowany rękami Putina i jego mackami na terenie Europy - powiedział w "Gościu Wydarzeń" wiceszef wywiadu NATO gen. Jarosław Stróżyk, odnosząc się do wycieku z rurociągu "Przyjaźń".

- Putin widzi tyle, ile chce widzieć. Tyle, ile przekażą mu jego podwładni, szefowie wywiadów, innych komórek w strukturze państwa. Jest on otoczony przez klakierów, którzy mówią to, co chce usłyszeć - stwierdził gen. Jarosław Stróżyk. Według niego Putin ma "poczucie porażki i myśli, jak wyjść z tego z twarzą".

 

Od poniedziałku, 10 października, Rosjanie dokonują zmasowanych ostrzałów ukraińskich miast. Pociski wystrzelano w cele położone nie tylko na wschodzie, ale również w zachodniej i centralnej części Ukrainy. Tego dnia zginęły 23 osoby. 

 

We wtorek wojska Władimira Putina kontynuowały ataki. Rakiety skierowano m.in. w Zaporoże, Żytomierz i Mikołajów. W niemal wszystkich regionach kraju obowiązują alarmy przeciwlotnicze. 

 

ZOBACZ: Szokujące nagranie w rosyjskiej TV. Mówią o walce z "LGBT i "paradą gejów"

 

- To była reakcja oczywista, chyba każdy z nas spodziewał się ataku rakietowego - skomentował gen. Stróżyk. Jak dodał, to "zbyt oczywiste, by było skuteczne".

 

- Putin w 71. roku życia nie zaskakuje. Wciąż on jest zaskoczony - powiedział ekspert.

 

WIDEO: Gen. Jarosław Stróżyk w "Gościu Wydarzeń"

 

 

W jego ocenie Putin liczy na srogą zimę w Ukrainie i Europie oraz deficyty energii. - Przyczyniłoby się to do spadku nastrojów - powiedział gen. Stróżyk.

 

- Ta wojna nie skończy się przed marcem-kwietniem przyszłego roku, nie wierzę w to - dodał.

Wyciek z rurociągu "Przyjaźń"

Systemy automatyki PERN wykryły w środę rozszczelnienie rurociągu "Przyjaźń" na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu - około 70 kilometrów od Płocka. Za pomocą magistrali ropa naftowa dociera do Niemiec.

 

Gen. Jarosław Stróżyk zapytany o to, czy może to być sabotaż, stwierdził: - Zapewne przez nami jeszcze kilka takich wydarzeń.

 

ZOBACZ: Wyciek z rurociągu "Przyjaźń". Nieznana przyczyna awarii

 

- To jest element większego planu, który mam wrażenie jest gdzieś realizowany rękami Putina i jego mackami na terenie Europy - stwierdził. 

 

Według gen. Stróżyka w obecnej sytuacji nie trzeba być cierpliwym. - Trzeba być konsekwentnym, dostarczać Ukrainie więcej broni. Trzeba naciskać na Putina - powiedział.

Generał o działaniach Elona Muska

Jak przekazał we wtorek portal tygodnika "Spiegel", Ukraina otrzymała od Niemiec system obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. - Jest on porównywalny z systemem Patriot - wyjaśnił gen. Stróżyk.

 

- Najważniejsza jest ta decyzja i realizacja chęci Niemiec - ocenił i stwierdził, że to ważny sygnał dla Putina. 


Zapytany o działania w sprawie wojny innych państw, takich jak Chiny czy Turcja oraz ruchy wykonywane przez miliardera Elona Muska, gen. Stróżyk stwierdził: - Jest kilka państw, kilka aktorów, którzy mogą przyczynić się do rozwiązania tego konfliktu. 

 

ZOBACZ: Elon Musk miał rozmawiać z Władimirem Putinem. Jest odpowiedź miliardera

 

- Wierzę, że Elon Musk próbował porozumieć się z Władimirem Putinem - dodał. - Może takie próby są lepsze niż państwowe, uwierzytelnianie Putina i dawanie mu ponownej wiarygodności międzynardowej, bo tego na pewno nie powinniśmy robić - stwierdził gen. Stróżyk.

 

Według niego najlepszym posłańcem w tej sprawie byłby Viktor Orban.

 

Gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał we wtorek, że dziewięć irańskich dronów bojowych Shaded-136, których Rosjanie używają do atakowania Ukrainy, zostało w ciągu dwóch dni zestrzelonych przez siły broniącego się kraju. Wykorzystano w tym celu uzbrojenie pochodzące z Polski.

 

- Być może chodzi o zestawy Piorun. Oby takich informacji było jak najwięcej - skomentował gen. Jarosław Stróżyk. 

 

Więcej odcinków programu dostępnych jest tutaj.

 

an/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie