Wojna w Ukrainie. Nissan wycofuje się z Rosji. Sprzedaje oddział za 1 euro

Biznes
Wojna w Ukrainie. Nissan wycofuje się z Rosji. Sprzedaje oddział za 1 euro
Pixabay/ DayronV/ zdj. ilustracyjne
Sprzedaż obejmie m.in. zakłady produkcyjne i badawcze Nissana w Sankt Petersburgu

Nissan sprzeda swoją działalność w Rosji podmiotowi państwowemu za 1 euro. Firma straci na tym około 687 mln dolarów, ale uzyskała możliwość odkupienia aktywów w ciągu sześciu lat.

Japoński producent samochodów przekazuje swoje udziały w Nissan Manufacturing Russia LLC państwowej firmie NAMI. Transakcja da Nissanowi prawo do odkupienia firmy w ciągu sześciu lat - podało rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu.

 

​​Nissan jest najnowszą dużą firmą, która opuściła Rosję po rozpoczęciu wojny w Ukrainie - pisze we wtorek Reuters.

 

Główny akcjonariusz Nissana, francuski producent samochodów Renault, w maju sprzedał swój większościowy udział w rosyjskiej firmie produkującej samochody Avtovaz rosyjskiemu inwestorowi.

Zakłady Nissana w Sankt Petersburgu

Sprzedaż na rzecz NAMI obejmie zakłady produkcyjne i badawcze Nissana w Sankt Petersburgu, a także centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie - podało ministerstwo.

 

ZOBACZ: Rosja. Hodowcy reniferów zwolnieni z przymusowej mobilizacji. Podano powód

 

Szefowie Nissana przekazali, że spodziewają się nadzwyczajnej straty w wysokości około 100 miliardów jenów (687 milionów dolarów), ale firma utrzymała prognozę zysków na rok finansowy kończący się w marcu.

 

Nissan zawiesił produkcję w swoim zakładzie w Sankt Petersburgu w marcu z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Od tego czasu firma i jej jednostka lokalna monitorują sytuację.

an/ml/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie