Wojna w Ukrainie: Budynek niemieckiego konsulatu w Kijowie zniszczony

Świat
Wojna w Ukrainie: Budynek niemieckiego konsulatu w Kijowie zniszczony
Sergej Sumlenny/Twitter
Rosyjska rakieta uderzyła w budynek, w którym mieści się biuro wizowe niemieckiego konsulatu

Jedna z rosyjskich rakiet trafiła w kijowski wieżowiec, w którym mieści się biuro wizowe niemieckiego konsulatu. Informację podaną przez dziennik "Bild" potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosyjska rakieta trafiła w wieżowiec "101 Tower" w Kijowie. Zdjęcia płonącego budynku zamieścił na Twitterze były szef oddziału fundacji im. Heinricha Bölla w Kijowie. 

 

Informacja o tym, że biuro niemieckiego konsulatu zostało zniszczone w wyniku ostrzału, potwierdził rzecznik prasowy niemieckiego Ministerstwa Sprawa Zagranicznych.

 

Ambasador Niemiec w Kijowie Anka Feldhusen przekazała tygodnikowi "Der Spiegel", że biuro wizowe było nieczynne od początku rosyjskiej inwazji. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał.  

 

Korespondent Polsat News w Niemczech Tomasz Lejman poinformował, że Niemcy planują w najbliższym czasie przekazać  Ukrainie systemy antyrakietowe, które mają pomóc uchronić kraj przed kolejnymi tego typu atakami.

Ukraińskie miasta pod ostrzałem 

W poniedziałek rano rosyjskie rakiety spadły na Kijów i inne ukraińskie miasta, w tym m.in. Lwów, Tarnopol i Chmielnicki. Jak zauważają Ukraińcy, jest to odwet Rosjan za zniszczenie Mostu Krymskiego. Rosja zaatakowała cele cywilne.

 

ZOBACZ: Ataki na Ukrainę z terytorium Białorusi. Komisja Europejska reaguje

 

"Alarmy nie ustają w całej Ukrainie. Wszędzie uderzają pociski. Niestety są zabici i ranni" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i zalecił rodakom, by pozostali w schronach dbając o bezpieczeństwo swych bliskich.

 

- Trudno wymienić obwód, na który dziś nie spadły rosyjskiej rakiety. Niestety to jest tragiczny dzień dla Ukrainy, którego częściowo się spodziewaliśmy po ataku na Most Krymski. Rozmawiałem tutaj z ludźmi, mówili, że Rosja na pewno odpowie i że będą to ataki na cele cywilne - relacjonował korespondent Polsat News Mateusz Lachowski.

 

- Strzelanie w place zabaw, samochody, budynki, to jest terror. To nie jest atakowanie celów militarnych tylko zbrodnia wojenna - dodał. 

arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie