Ataki na Ukrainę z terytorium Białorusi. Komisja Europejska reaguje

Świat
Ataki na Ukrainę z terytorium Białorusi. Komisja Europejska reaguje
PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

"Wzywamy reżim w Mińsku do natychmiastowego wstrzymania wykorzystywania terytorium Białorusi jako platformy do ataków powietrznych na Ukrainę, w tym ataków rakietowych i z wykorzystaniem dronów" - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

W poniedziałek rano rosyjskie rakiety spadły na Kijów i wiele innych ukraińskich miast. Według wstępnych danych w stolicy zginęło co najmniej dziewięć osób, a 36 zostało rannych.

 

- To bezpodstawne, absurdalne zarzuty. Ukraina jest ofiarą, a nie agresorem - podkreślił rzecznik KE, przypominając, że Alaksandr Łukaszenka oskarżył Ukrainę o przygotowywanie ataku na jego kraj.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kadyrow grozi prezydentowi Ukrainy. "Uciekaj, Zełenski, uciekaj"

 

"Jestem głęboko zszokowany rosyjskimi atakami na ludność cywilną w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Takie akty nie mają miejsca w XXI wieku. Potępiam je w najostrzejszych słowach. Stoimy za Ukrainą. Nadchodzi dodatkowe wsparcie wojskowe ze strony UE" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

 

Pojawiły się informacje, że rakiety i drony mogły zostać wystrzelone z terytorium Białorusi. Alaksand Łukaszenka z kolei oskarżył Ukrainę o plany ataku na Białoruś i pod tym pretekstem wydał rozkaz do utworzenia wspólnych białorusko-rosyjskich oddziałów.

prz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie