Warszawa: Protest przed ambasadą Rosji. "To terrorystyczny kraj"

Polska
Warszawa: Protest przed ambasadą Rosji. "To terrorystyczny kraj"
Polsat News
Uczestnicy protestu mają ze sobą polskie i ukraińskie flagi

W poniedziałek wieczorem przed ambasadą Rosji w Warszawie odbył się protest. To odzew na bombardowania Ukrainy, do których doszło tego dnia.

Protestujący zebrali się po godzinie 18:00 pod rosyjską ambasadą na ul. Belwederskiej w Warszawie. Niektórzy uczestnicy zabrali ze sobą flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej i Białorusi. W tłumie pojawiły się także transparenty, np. z napisami "Russia is a terrorist state" ("Rosja to kraj terrorystyczny") i "Białoruś to nie Łukaszenka".

 

Protestujący wykrzykiwali hasła: "Putin won!", "Terrorysta!" i "Precz z faszyzmem!". 

 

Słychać było także okrzyki: "Slava Ukraini!".

 

 

"W związku ze zgromadzeniem pod Ambasadą Rosji wyłączony został ruch na ul. Belwederska oraz Al. Ujazdowskie. Wyłączenia podyktowane są względami bezpieczeństwa uczestników" - poinformowała stołeczna policja.

 

 

"83 pocisków - taką liczbę pocisków wystrzeliła rosja dziś rano! 40 rakiet trafiłо na głowy mieszkanców miast!
Rosyjski reżim ostrzeliwuje cywilów w Ukrainie. Od rana rakiety spadają dosłownie wszędzie. Chcą wojny totalnej - zażądajmy od społeczności międzynarodowej totalnego wsparcia dla Ukrainy" - napisano na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

 

W opisie zawarto także postulaty protestujących: "Żądamy usunięcia rosyjskich dyplomatów z Polski. Żądamy od polskiego rządu i całego Zachodu przekazania Ukrainie tylu myśliwców i czołgów, ile tylko mamy przy zapewnieniu bezpieczeństwa granicy z Rosją i Białorusią. Żądamy wsparcia Ukrainy każdym możliwym systemem ochrony przeciwlotniczej, aby była w stanie zabezpieczyć także miasta odległe od frontu. Żądamy, aby rząd wreszcie zajął się uchodźcami i uchodźczyniami z Ukrainy, bo ten dzień jak żaden inny pokazuje, że żadna część Ukrainy nie jest bezpieczna".

 

Atak rakietowy na Ukrainę

W poniedziałek 10 października Rosjanie dokonali ataku rakietowego na wielką skalę. Przy użyciu dronów, które wcześniej zostały rozmieszczone na terytorium Białorusi ostrzelano szereg miast, w tym: Kijów, Lwów, Tarnopol, Równe, Iwano-Frankiwsk, Chmielnicki, Krzywy Róg, Zaporoże, Dniepr, Charków. Zginęło co najmniej 11 osób.

 

ZOBACZ: Ataki na Ukrainę z terytorium Białorusi. Komisja Europejska reaguje

 

Według stanu na godzinę 10:40 czasu polskiego, Rosjanie wystrzelili 83 rakiety, z czego 43 zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną. Ukraińcy odnotowali aktywność 12 dronów kamikadze typu Shahed produkcji irańskiej. Dziewięć z nich zostało zestrzelonych.

 

an/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie