Wojna w Ukrainie. Kadyrow grozi prezydentowi Ukrainy. "Uciekaj, Zełenski, uciekaj"

Polska
Wojna w Ukrainie. Kadyrow grozi prezydentowi Ukrainy. "Uciekaj, Zełenski, uciekaj"
commons.wikimedia.org/Пресс-служба Президента Российской Федерации/CC BY 4.0
Ramzan Kadyrow wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę, m.in. wysyłając na front swoje oddziały. Na zdjęciu szef republiki czeczeńskiej i prezydent Rosji Władimir Putin.

Szef republiki czeczeńskiej, który wspiera rosyjską inwazję, ostrzegł prezydenta Ukrainy, by opuścił Kijów. "Uciekaj, Zełenski, póki nie nadleciało" - napisał Ramzan Kadyrow. Zarzucił Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj od 8 lat atakuje samozwańcze republiki doniecką i ługańską m.in. ostrzeliwując cywilów. "Rosja chce nas zmieść z powierzchni ziemi" - napisał w poniedziałek Zełenski do narodu.

Rosja przeprowadziła w poniedziałek intensywne naloty na ukraińskie miasta. Doszło m.in. do ostrzelania stolicy - Kijowa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w informacji do narodu zaapelował o ukrycie się w schronach i zadbanie o bezpieczeństwo bliskich.

 

"Rosja chce nas zmieść z powierzchni ziemi" - napisał szef ukraińskiego państwa, zamieszczając nagrania ze zbombardowanej stolicy.

Ramzan Kadyrow straszy Zełenskiego

"Zełenski narzeka na naloty na Kijów i inne miasta. A co ty, Zełenski, frajerze, myślałeś: ty możesz, a inni nie?" - napisał na Telegramie szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow.

 

Oskarżył ukraińskiego lidera, że jego kraj zaatakował Donbas i niszczył samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską, po tym jak w 2104 roku zostały one zajęte przez prorosyjskich separatystów. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski do Ukraińców. "Rosjanie chcą nas zetrzeć z powierzchni ziemi"

 

"Osiem lat bombardowania cywilów, niszczenia cywilnej infrastruktury miast Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ostrzeliwania elektrowni jądrowej, wysadzania mostów i ostrzeliwania ważnych obiektów, ale kiedy to przyleciało nad twoją głowę, to okazało się, że nikomu tego nie wolno?" - pyta Kadyrow na Telegramie.

 

"Ostrzegaliśmy cię, Zełenski, że Rosja jeszcze tak naprawdę nie zaczęła" - pisze Kadyrow.

 

"Zaprzestań tanich narzekań, lepiej uciekaj, póki jeszcze nie doleciało" - grozi czeczeński szef republiki.

 

"Uciekaj, Zełenski, uciekaj, nie oglądaj się za siebie" - zakończył Ramzan Kadyrow.

 

Służby Ukrainy: Kadyrow to zbrodniarz

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w sierpniu poinformowała, że zebrała bezsprzeczne dowody zbrodni wojennych dokonanych m.in. przez Ramzana Kadyrowa przywódcę Czeczenii. 

 

Został on oskarżony o złamanie trzech artykułów Kodeksu Karnego Ukrainy, miał m.in. planować działania wojenne, prowadzić działania, których celem była zmiana granic terytorialnych Ukrainy oraz stać za działaniami naruszającymi Konstytucję Ukrainy, które doprowadziły do śmierci ludzi.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ramzan Kadyrow odpowiada na zarzuty SBU. "Wybierzcie miejsce, w którym mamy się pojawić"

 

Portal Ukraińska Prawda podał, że przywódcy Czeczenii grozi za te przestępstwa kara od 10 lat więzienia do dożywocia.

 

"Uczestniczyłem, uczestniczę i będę uczestniczyć w specjalnej operacji w Ukrainie. Będę wyzwalać te osoby, które męczyliście przez ostatnie lata. (...) Gdybyście mnie poprosili, już dawno zająłbym Kijów. A Zełenski i jemu podobni już dawno byliby w piwnicach na przesłuchaniach" - pisał na telegramie lider Czeczenów. 

Harald Kittel / hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie