Toruń. Kuria musi zapłacić ponad 600 tys. zł odszkodowania ofierze księdza pedofila

Polska
Toruń. Kuria musi zapłacić ponad 600 tys. zł odszkodowania ofierze księdza pedofila
Polsat News
Kuria przekazała w oświadczeniu, że "biskup toruński szanuje wyrok sądu w tej sprawie"

600 tys. zł z odsetkami - takie odszkodowanie ma zapłacić Kuria Toruńska Mariuszowi Milewskiemu, ofierze byłego duchownego Jarosława P. Ksiądz wykorzystywał go seksualnie, gdy ten był ministrantem. Dziś Mariusz ma 31 lat, od kurii domagał się miliona złotych.

- Bardzo trudny proces, przede wszystkim psychicznie - komentował wyrok Mariusz Milewski, który o sprawiedliwość walczył przez 11 lat. Był wykorzystywany seksualnie przez księdza, gdy był ministrantem. Trwało to od 9. roku życia, aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności.

 

- Sąd zasądza pozwanej diecezji toruńskiej w Toruniu na rzecz powoda kwotę 600 tys. zł z odsetkami - przekazała wyrok sędzia Hanna Łożyńska z Sądu Okręgowego w Toruniu. Uzasadnienie nie było jawne, a proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

 

Milewski ocenił, że wyrok "to sygnał, że ofiary mają głos i chociaż trwa to bardzo długo, warto o te sprawiedliwość walczyć" 

Sądowe batalie 

Sąd w Toruniu to nie pierwsza instytucja zajmująca się tą sprawą. - Kuria Toruńska, tu trzeba podkreślić zasługi biskupa Suskiego, uniewinniła księdza Jarosława, później sąd państwowy go skazał - przypomniał pokrzywdzony. 

 

ZOBACZ: Nowy raport ws. pedofilii. Wśród sprawców najwięcej duchownych. Kmieciak: Kościół utrudnia pracę

 

Ksiądz Jarosław P. w 2016 roku został skazany na trzy lata więzienia. Trafił tam pod koniec 2018 roku. Odwoływał się bezskutecznie. W 2019 roku Sąd Najwyższy odrzucił jego wniosek o kasację. Ksiądz został usunięty ze stanu duchownego w 2019 roku, gdy był w więzieniu. Krótko po wyjściu na wolność zmarł.

 

WIDEO: Był molestowany przez księdza. Kuria zapłaci odszkodowanie

 

- Mój klient do dnia dzisiejszego nie usłyszał słowa "przepraszam", pomimo 11-letniej walki o sprawiedliwość, pomimo kolejnych wyroków sądów karnych, które potwierdzają winę księdza pedofila - powiedział Laszlo Schlesinger, adwokat Milewskiego.

Kuria nie wyklucza apelacji 

Kuria przekazała w oświadczeniu, że "biskup toruński szanuje wyrok sądu w tej sprawie". Zaznaczono też, że "działania pełnomocnika diecezji toruńskiej podejmowane w ramach rozprawy sądowej miały na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy".

 

ZOBACZ: Diecezja kaliska nie chce płacić ofierze księdza pedofila. "Złożymy apelację"

 

- Nie mogę w tym momencie jednoznacznie tego określić - odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące ewentualnej apelacji Marcin Okruciński, adwokat toruńskiej Kurii. Wyrok nie jest prawomocny.

laf/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie