Nosiła 23 soczewki kontaktowe w jednym oku. Myślała, że nie trzeba ich zdejmować

Świat
Nosiła 23 soczewki kontaktowe w jednym oku. Myślała, że nie trzeba ich zdejmować
Instagram/California Eye Associates
Z oka pacjentki wyjęto 23 soczewki kontaktowe

W sieci pojawiło się nagranie z zabiegu usunięcia z oka pacjentki 23 soczewek kontaktowych, które nosiła bez przerwy od ponad trzech tygodni. To rekordowa liczba "kontaktów" wyjętych z jednej gałki ocznej. Wideo zostało opublikowane przez klinikę w USA ku przestrodze. Wcześniejszy rekord należał do 65-latki, która 27 silikonowych nakładek nosiła przez 35 lat.

W amerykańskiej klinice California Eye Associates w Newport Beach przeprowadzono nietypowy zabieg. Do placówki zwróciła się kobieta z prośbą o pomoc, skarżąc się na "niewyraźne widzenie" mimo korzystania z soczewek kontaktowych.

 

Gdy zajmująca się tym przypadkiem właścicielka kliniki, Katerina Kurteeva, zbadała pacjentkę, zrozumiała istotę problemu. Przyczyna narzekań kobiety zszokowała okulistkę.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ophthalmologist | Dr. Katerina Kurteeva M.D. | Newport Beach (@california_eye_associates)

 

W oczodole pacjentki znajdowały się 23 soczewki kontaktowe, które zmieniły kolor na zielony po zastosowaniu specjalnego, bezpiecznego dla oczu barwnika, w celu łatwiejszej lokalizacji początkowo przezroczystych elementów. Aby udokumentować zabieg ich usuwania, Kurteeva postanowiła nagrać cały proces.

 

"Rzadka okazja (by zobaczyć - red.) gdy ktoś "zapomni" usunąć soczewki kontaktowe na noc i zakłada nowe każdego poranka. 23 dni z rzędu!!! - opisała wideo na instagramowym profilu kliniki lekarka. "Nie zasypiajcie w swoich soczewkach" - zaapelowała w materiale z zabiegu.

Złogi z soczewek. Zalegały w oku pacjentki

Na nagraniu widać, jak okulistka delikatnie odciąga palcem powiekę, aby drugą ręką z patyczkiem zakończonym watą ostrożnie wyjąć zalegające w tzw. worku spojówkowym soczewki.

 

ZOBACZ: Wielka podróż i walka z czasem. Rodzice pokazują dzieciom świat, zanim one stracą wzrok

 

"Starannie rozdzieliłem wszystkie soczewki kontaktowe i naliczyłam ich w sumie 23. Do ich oddzielenia musiałam użyć bardzo cienkiego narzędzia chirurgicznego, kleszczy jubilerskich. (Soczewki - red.) Były w zasadzie sklejone po trzymaniu ich pod powieką przez miesiąc" - napisała Kurteeva w opublikowanym kilka dni po zabiegu poście ze zdjęciami wyjętych ciał obcych z oka kobiety.

 

 

Internauci nie mogli uwierzyć, jakim sposobem pacjentka zgłosiła się do lekarzy dopiero po tak długim czasie. "A ja wariuję, gdy mam rzęsę w oku!" - zwrócił uwagę jeden z komentujących. "Opadła mi szczęka" - podzielił się swoimi wrażeniami użytkownik Instagrama. "Kto przychodzi w makijażu do okulisty?" - zastanawiał się kolejny obserwator.

 

Wideo polubiło ponad 60 tys. fanów i pojawiło się pod nim trzy tysiące komentarzy. Interia zwróciła się do Kateriny Kurteevy z prośbą o komentarz.

23 soczewki w jednym oku. To nowy rekord

Mimo kilkunastoletniego doświadczenia w praktyce lekarskiej, dr Kurteeva nie spotkała się wcześniej z podobnym przypadkiem. Mogła natomiast słyszeć o 65-latce z Wielkiej Brytanii, która przez 35 lat nosiła 27 soczewek kontaktowych. Prawdopodobnie miała by je do dzisiaj, gdyby w 2017 roku nie przygotowywała się do operacji zaćmy.

 

ZOBACZ: Słowacja. Fatalny błąd lekarzy. Usunęli pacjentowi zdrowe oko

 

Dopiero wtedy lekarz Rupal Morjarii ze szpitala Solihull koło Birmingham zauważył w każdym jej oku skupiska zlepionych ze sobą szkieł kontaktowych. Jak można przeczytać w raporcie z zabiegu opublikowanym na łamach prestiżowego czasopisma "British Medical Journal", pierwsza grupa soczewek składała się z 17 warstw, natomiast w drugiej znajdowało się ich 10.

Zostawianie soczewek kontaktowych na noc. Czym to grozi?

Nawet kontakty wielokrotnego użytku trzeba regularnie dezynfekować i dać oczom odpocząć od nich przez noc. Skuteczne czyszczenie gwarantuje przechowywanie ich przez kilka godzin w specjalnym pojemniku z płynem odkażającym. Jeżeli zaśniemy w soczewkach, na ich powierzchni mogą rozwinąć się szkodliwe drobnoustroje.

 

ZOBACZ: Cierpiała przez 10 lat. Implant piersi omal jej nie zabił

 

Po otwarciu oczu rano zapominalscy czują zazwyczaj pieczenie oczu - gałki są zaczerwienione, wysuszone i niedotlenienie. Użytkownik szkieł kontaktowych ma dodatkowo wrażenie "opuchnięcia" oczu i powiek.

 

Jak podaje strona soczewki365.pl, u osób zasypiających w popularnych kontaktach ryzyko pojawienia się zapalenia rogówki rośnie dziesięciokrotnie. W skrajnych przypadkach może uszkodzić wzrok, doprowadzając nawet do ślepoty.

 

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie