Andrzej Poczobut wpisany przez białoruski reżim na listę terrorystów

Świat
Andrzej Poczobut wpisany przez białoruski reżim na listę terrorystów
Polsat News
Andrzej Poczobut został aresztowany w marcu 2021 roku

Andrzej Poczobut został wpisany przez białoruski reżim na listę terrorystów - podaje organizacja Wiosna'96. Dziennikarz od marca 2021 roku przebywa w areszcie.

"Dziennikarz, więzień polityczny Andrzej Poczobut został dodany do 'listy terrorystów'" - informuje Wiosna'96. 

 

Poinformowano również, że na listę trafiły prócz Poczobuta cztery inne osoby. Obecnie figuruje na niej 179 Białorusinów, w tym liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. 

 

"Nie mam nadziei co do wyniku procesu. Spokojnie przyjmę wyrok i ze spokojnym sumieniem pójdę do łagru. Cóż, taki mój los. Od zawsze wiedziałem, że gdy takie czasy przyjdą na Białoruś, trafię do więzienia. Nie myliłem się" - pisał w sierpniu Poczobut. 

Andrzej Poczobut aresztowany

Andrzej Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 r. Na początku zeszłego roku władze białoruskie zatrzymały także innych działaczy mniejszości polskiej, w tym Andżelikę Borys szefową ZPB. W marcu tego roku ją zwolniono. Polacy byli oskarżeni m.in o "wzniecanie wrogości". 

 

ZOBACZ: Białoruś. Andrzej Poczobut napisał list z aresztu

 

- Polska robi wszystko, co można, w sprawie Andrzeja Poczobuta, bezprawnie przetrzymywanego w białoruskim areszcie - deklarował roku rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

 

Jak jednak przypomniał, rozmowa z autorytarnym państwem "rzadko kiedy przynosi pozytywne rozwiązania". Jasina dodał wówczas, że polonijny działacz jest w nie najlepszym stanie zdrowia.

 

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie