Białoruś. Rekonstrukcja "wyzwolenia" miasta. NKWD wyrzuca polską flagę i portret Piłsudskiego

Świat
Białoruś. Rekonstrukcja "wyzwolenia" miasta. NKWD wyrzuca polską flagę i portret Piłsudskiego
Twitter/Tadeusz Giczan
NKWD "wyzwala" białoruskie miasto. Wyrzucają polską flagę

Białorusini zorganizowali propagandową rekonstrukcję. Odtwórcy przedstawili moment "wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku". W trakcie wydarzenia NKWD bierze do niewoli "białopolaka". Następnie jeden z funkcjonariuszy zrzuca z balkonu polską flagę i portret Piłsudskiego.

Pokaz zorganizowano w Homlu w południowo-wschodniej Białorusi z okazji nowego święta obchodzonego 17 września. Rekonstrukcję transmitował jeden z białoruskich kanałów.

 

Wydarzenie miało pokazać, jak - zdaniem propagandystów - wyglądało "wyzwalanie zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku".

 

 

NKWD zrzuca z balkonu portret Piłsudskiego

Pod dom "białopolaka", czyli przeciwnika ustroju komunistycznego, podjeżdża NKWD. Po krótkiej wymianie ognia, wkraczają do budynku i wyprowadzają gospodarza. Mężczyzna próbuje uciec, ale funkcjonariusze skutecznie to uniemożliwiają.

 

Następnie enkawudziści zrzucają z balkonu portret Józefa Piłsudskiego oraz polską flagę. W jej miejsce wieszają radziecką.

 

ZOBACZ: Białoruś. Kolejny polski cmentarz żołnierzy Armii Krajowej zniszczony

 

Na filmie pokazany jest też moment witania funkcjonariuszy przez kobiety i dzieci. Jedna z "wyswobodzonych z niewoli" mieszkanek darowuje enkawudziście chleb.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie