Inflacja we wrześniu. GUS opublikował nowe dane

Polska
Inflacja we wrześniu. GUS opublikował nowe dane
Polsat News
Inflacja w Polsce

We wrześniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 17,2 proc. , a w stosunku do sierpnia 2022 r. wzrosły o 1,6 proc. - powiadomił w piątek Główny Urząd Statystyczny.

W piątek GUS powiadomił, że inflacja we wrześniu wyniosła 17.2 proc. 

Z danych GUS wynika, że we wrześniu 2022 r. ceny paliwa do prywatnych środków transportu wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 18,3%. Natomiast w stosunku do ostatniego miesiąca obniżyły się o 2,1%. 

Nośniki energii we wrześniu 2022 roku wzrosły o 44,2 proc. względem ubiegłego roku i o 3,7 proc. względem ubiegłego miesiąca. 

 

Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych we wrześniu 2022 roku w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku wzrosły o 19,3 proc

 
Co napędza inflację w Polsce?

Ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski na antenie Polsat News został zapytany, co napędza inflację w Polsce. - Podaż pieniądza. Podaż towarów ciągle nie jest w stanie nadążyć za podażą, która jest w rękach polskiego państwa, to nic dziwnego, że rynek, przedsiębiorcy dostosowują ceny towarów i usług do masy pieniądza, która jest na rynku - powiedział. 

Sadkowski przypomniał, że jeszcze przez rosyjską agresją na Ukrainę, a nawet przed pandemią w Polsce rosła inflacja. - To są konsekwencje decyzji nawet nie podejmowanych dzisiaj, już wtedy miało to miejsce i kolejne zdarzenia, jak ograniczanie działalności w 2020 roku czy dodruk pieniądza, czyli polityka helicopter money – zrzucania pieniędzy, gdzie i ile popadnie, doprowadziły na ten poziom inflacji, który dziś obserwujemy - mówił. 

 

WIDEO.Co napędza inflację w Polsce? Ekspert wyjaśnia 


 

- Próba usprawiedliwiania polskiej inflacji, mówiąc, że tak jest na całym świecie, jest tezą całkowicie fałszywą. Są państwa, jak np. Japonia, gdzie tej inflacji praktycznie w ogóle nie ma, w innych państwach nawet naszego regionu, są państwa, gdzie inflacja jest śladowa albo na poziomie nie przekraczającej poziomu z lutego 2020 roku w Polsce - powiedział Andrzej Sadowski.
 
Jak ocenił ekonomista, sugerowanie, że inflacja jest problemem globalnym oznacza, że w Polsce inflacja będzie rosła. - Będzie rosła nie dlatego, że jest taki trend światowy, a dlatego, że nie są podejmowane właściwe decyzje a szkodzą w innych obszarach - dodał.   

Inflacja w Polsce. W sierpniu 16,1 proc.

W sierpniu inflacja wyniosła rok do roku 16,1 proc. Według GUS w tym miesiącu najbardziej podrożało użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii i transport. 

 

Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w programie "Gość Wydarzeń" ostrzegał, że inflacja może sięgnąć 20 proc.

 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie