Załamanie na rynku kredytów mieszkaniowych. Zainteresowanie spadło o 70 procent

Polska
Załamanie na rynku kredytów mieszkaniowych. Zainteresowanie spadło o 70 procent
FLICKR/BIK
Spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi

Jak wynika z wrześniowego odczytu Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, zainteresowanie spadło o blisko 70 procent. Biuro Informacji Kredytowej porównało dane z września 2021 i września 2022 roku.

Wartość indeksu BIK oznacza, że we wrześniu 2022, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do biura o 68,7 procent mniej zapytań o kredyty mieszkaniowe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

 

Z analizy BIK wynika, że we wrześniu ubiegłego roku o kredyty wnioskowało łącznie 41,94 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. W tym roku było to 13,58 tysiąca. Obecnie średnia wartość kredyty mieszkaniowego to 337,82 tysiąca złotych. To o 3,4 procent mniej niż rok wcześniej.

 

- Wrześniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, skutecznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe - tłumaczy profesor Waldemar Rogowski - główny analityk Grupy BIK.

Światełko w tunelu i pierwsze oznaki "życia" na rynku

Dodaje jednak, że "we wrześniu odnotowujemy jednak pierwsze oznaki 'życia'. W porównaniu do sierpnia br. drgnęły oba komponenty, w oparciu o które liczony jest Indeks tj. wzrosła liczba wnioskujących i średnia kwota wnioskowanego kredytu".

 

W porównaniu do sierpnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak wzrosła o 9,6%.

 

- Na wrześniową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 68% niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest to drugi najniższy wynik od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Po raz pierwszy od 6 miesięcy w ujęciu m/m wzrosła liczba wnioskodawców. Częściowo może być to spowodowane wzrostem liczby współkredytobiorców starających się o ten sam kredyt, aby zwiększyć zdolność kredytową - dodaje ekspert.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie