Obrońca Azowstalu zgodził się na poruszającą sesję zdjęciową. Tak wygląda po rosyjskiej niewoli

Świat
Obrońca Azowstalu zgodził się na poruszającą sesję zdjęciową. Tak wygląda po rosyjskiej niewoli
YouTube/BABYLON'13/Instagram/libkos
Dmytro Kozacki w obiektywie Konstantina Liberowa

To on dokumentował walki żołnierzy pułku Azow, którzy bronili się przed Rosjanami w oblężonym Mariupolu. Zdjęcia "Oresta" obiegły świat. Żołnierz spędził cztery miesiące w rosyjskiej niewoli. Teraz pozwolił się sfotografować i opowiedzieć o swojej historii.

Dmytro "Orest" Kozacki - jeden z obrońców Azowstalu, zgodził się na specjalną sesję zdjęciową. Pozwolił sfotografować swoje ciało po opuszczeniu rosyjskiej niewoli. Zdjęcia żołnierza opublikował w Instagramie fotograf Konstantin Liberow. "Jeśli zapytasz dzisiaj, kto zrobił najważniejsze zdjęcie tej wojny, odpowiedzią będzie on - Orest".

 

Kozacki podczas oblężenia Mariupola dokumentował walki i funkcjonowanie pułku Azow. Liberow w swoim wpisie zapewnił, że historie o których opowiedział mu żołnierz opisze, ale na razie "wystarczy spojrzeć Orestowi w oczy".

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Костянтин і Влада Ліберови (@libkos)

"Oczy Azowstalu". Historia Kozackiego

W połowie maja media na całym świecie obiegły zdjęcia rannych żołnierzy broniącego się przed Rosjanami Azowstalu. Ich autorem był właśnie Dmytro Kozacki, który postanowił uwiecznić walkę żołnierzy.

 

 

Cztery dni wcześniej z oblężonego zakładu ewakuowano wielu ciężko rannych wojskowych. Ci, którzy pozostali na miejscu dostali się później do rosyjskiej niewoli.

 

21 maja w sieci pojawił się film stworzony przez Kozackiego pt. "Ostatni dzień Azowstalu".

 

 

Cztery miesiące później pojmani żołnierze zostali zwolnieni przez Rosjan. Ukraina musiała oddać reżimowi Putina 55 jeńców i prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Wśród uwolnionych Ukraińców był Dmytro Kozacki.

 

2 maja Kozacki opublikował poniższe zdjęcie. Tak wyglądał przed pojmaniem przez Rosjan. "To byłoby idealne ostatnie zdjęcie. (…) Ale wierzę, że będzie dopiero początkiem. Początkiem naszego wyzwolenia i zwycięstwa".

 

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie