Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Parlament Europejski zdecydował

Polska
Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Parlament Europejski zdecydował
Pixabay
Uniwersalna ładowarka do wszystkich urządzeń? Jest decyzja Parlamentu

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, dzięki którym konsumenci w Unii będą mogli używać tej samej ładowarki do urządzeń elektronicznych. Powód? Przede wszystkim troska o wygodę użytkowników i środowisko. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią bowiem w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie.

Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Dwa lata później, wiosną 2026 r., tym wymogiem zostaną objęte także laptopy. 

 

ZOBACZ: Parlament Europejski w oficjalnym raporcie: Węgry nie są już krajem demokratycznym

 

Konsumenci nie będą więc potrzebowali kilku różnych ładowarek. Zamiast tego będą mieć jedną do wszystkich urządzeń. "Niezależnie od marki wszystkie telefony komórkowe, tablety cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne i douszne, przenośne konsole do gry i głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszki, przenośne systemy nawigacji i laptopy, które ładuje się przewodowo i które działają przy zasilaniu do 100 W, będą musiały posiadać port USB typu C" - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. 

 

Poza tym samym "wyjściem" do ładowania, zostanie też ujednolicona prędkość ładowania. Decyzja ma także przyczynić się do promowania popularnego już ładowania urządzeń bezprzewodowo. "W ten sposób konsumenci nie będą narażeni na dodatkowe wydatki, skorzysta też środowisko. Będzie też można uniknąć tzw. efektu lock-in, czyli uzależnienia konsumenta od jednego dostawcy" - głosi komunikat prasowy. 

Troska o środowisko

Przez ostatnie dziesięć lat Parlament wzywał do wprowadzenia uniwersalnych ładowarek. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie.  Szacuje się, że nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić 250 milionów euro rocznie.

 

"Przepisy te są częścią zabiegów Unii, aby zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych. Pozwolą one konsumentom dokonywać wyborów, które nie będą szkodzić środowisku" - podaje Parlament Europejski.

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie