Elon Musk: Przez przekazanie Ukrainie Starlinków straciliśmy 80 milionów dolarów

Świat
Elon Musk: Przez przekazanie Ukrainie Starlinków straciliśmy 80 milionów dolarów
FLICKR/Daniel Oberhaus
Elon Musk

Amerykański miliarder Elon Musk zaskoczył opinię publiczną propozycją rozejmu między Rosją i Ukrainą. Wiele osób krytykowało go publicznie, w tym Garri Kasparow. Panowie wdali się w internetową dyskusję, w której Musk wypominał swoją pomoc dla Ukrainy i jak stwierdził, "stracił" na przekazaniu Starlinków ponad 80 milionów dolarów.

W poniedziałek Elon Musk - najbogatszy człowiek świata - zaskoczył swoją propozycją w sprawie Ukrainy. Właściciel Tesli i SpaceX zaproponował warunki rozejmu między Moskwą i Kijowem.

 

Napisał, że na anektowanych terytoriach na wschodzie kraju powinny się odbyć ponowne referenda, tym razem pod nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem Krym powinien przypaść Rosji, a Ukraina powinna pozostać neutralna. W swoim wpisie umieścił ankietę, w której do wtorkowego poranka zagłosowało ponad 2,3 miliona użytkowników Twittera.

 

Twitter/Elon Musk

 

Na ankietę odpowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Którego Elona Muska lubisz bardziej? Tego, który wspiera Ukrainę czy tego, który wspiera Rosję? - zapytał.

 

Krytyka miliardera

Na propozycję Muska zareagowali politycy, dziennikarze i liderzy opinii. Oburzeni pomysłem byli szczególnie Ukraińcy. "Tu nie chodzi tylko o terytorium, Elon! Chodzi o ludzi! Chodzi o ludobójstwo ukraińskiego języka, kultury! To, co dla ciebie jest pokojem, dla nich jest zniszczonym, kalekim życiem" - napisał Ołeksandr Scherba, ukraiński dyplomata.

 

ZOBACZ: Ukraina. Kyryło Budanow: Wojna nie potrwa długo, wrócimy do granic z 1991 roku

 

Musk tłumaczył, że obecny konflikt może przerodzić się w wojnę nuklearną. "Rosja robi częściową mobilizację. Zmierzają do pełnej mobilizacji wojennej, jeśli Krym będzie zagrożony" - napisał w kolejnym poście dodając, że jeszcze wiele ofiar będzie po obu stronach. 

Musk: Straciłem 80 milionów dolarów

Na wpis amerykańskiego miliardera zareagował Garri Kasparow. "To moralny idiotyzm, powtarzanie kremlowskiej propagandy, zdrada ukraińskiej odwagi i poświęcenia oraz poświęcenie jedynie kilku minut na wyszukiwaniu informacji o Krymie w Wikipedii" - skomentował rosyjski opozycjonista i działacz społeczny.

 

 

Elon Musk postanowił odpowiedzieć. "Przekazaliśmy Ukrainie Starlinki i straciliśmy przez to ponad 80 milionów dolarów, jednocześnie narażając SpaceX i mnie na poważne, rosyjskie cyberataki. A co ty zrobiłeś poza tweetowaniem?" napisał.

 

ZOBACZ: Elon Musk nie taki hojny. Kto naprawdę zapłacił za Starlinki dla Ukrainy?

 

"Chwaliłem cię za to jak wielu innych. Ale czy dobre uczynki dają przywilej na popełnianie złych? Ukraińcy, którzy dziękowali ci za Starlinki powinni być cicho, kiedy przeciwko nim rozpowszechniasz argumenty Kremla?" - odpisał Kasparow.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie