Belgia. Lekarze będą kierować pacjentów na wizyty... w muzeach, Rusza nowa terapia

Kultura
Belgia. Lekarze będą kierować pacjentów na wizyty... w muzeach, Rusza nowa terapia
Polsat News
Wejścia do muzeów mają być darmowe

Sztuka ma pomóc w leczeniu depresji. Belgijscy lekarze jako pierwsi w Europie, oprócz tabletek, zalecają pacjentom borykającym się z depresją wizyty w muzeach.

Choć mierzący niespełna 55 centymetrów pomnik sikającego chłopca Manneken Pis na brak zainteresowania nie narzeka, to wkrótce może odwiedzać go jeszcze więcej ludzi.

 

- Cele są dwa, mianowicie zwiększyć dostęp do kultury, przyciągając jak najwięcej ludzi do muzeów i dać lekarzom, psychiatrom nowe narzędzie terapii - mówiła Delphine Houba, brukselska radna ds. kultury.

Muzeum na receptę 

Lekarstwem mają być wizyty w muzeach, przepisywane na receptę pacjentom cierpiącym na depresję, chroniczny stres, czy wypalenie. - Kontakt z dziełem sztuki powoduje że produkujemy neurotransmitery, dopaminę, która sprawia, że lepie się czujemy - opowiada dr Catherine Hanak, dyrektor Kliniki Psychiatrii w Szpitalu Brugmanna w Brukseli.

 

WIDEO: Muzea na receptę. Nowy pomysł belgijskich specjalistów 

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z 2019 roku stwierdziła, że "sztuka może pomagać ludziom cierpiącym na choroby psychiczne i zachęcała służbę zdrowia do współpracy z placówkami kulturalnymi". Pozytywny efekt Manneken Pis widać na twarzach setek odwiedzających go codziennie turystów.

 

Muzealna terapia ma pomóc również placówkom kultury, które wciąż nie podniosły się po pandemii i lockdownach. - Ludzie odzwyczaili się od spędzania czasu poza domem, takie przesłanie, że wizyta w muzeum nas uszczęśliwi jest dla nas również pomocna - wyjaśnia Berengere de Laveleye, konserwator zabytków w Muzeum Królewskim w Brukseli.

Darmowe leczenie 

Pacjent z receptą może wraz z trzema znajomymi lub rodziną wejść za darmo do pięciu brukselskich muzeów. Po wizycie ma podzielić się wrażaniem z lekarzem.

 

ZOBACZ: Białoruś. Władysław Jagiełło usunięty z Narodowego Muzeum Historycznego w Mińsku

 

- Może nie rozwiązać to całkowicie problemu, ale ma sens - oceniła Maya, jedna z turystek w Brukseli. - Jeśli to może sprawić, że ludzie zmienią swoje nastawienie, to trzeba spróbować - dodała Anastazie, kolejna z odwiedzających stolicę Belgii. 

 

Jeśli pomoże, to po półrocznym okresie próbnym - tak, jak w Kanadzie, skąd pochodzi pomysł - muzea na receptę mogą stać się stałym elementem terapii w belgijskiej psychiatrii. 

Dorota Bawołek/laf/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie